Sağlık-Sen Hatay Şube Başkanı Gönç ten basın açıklaması

Sağlık Sen Hatay Şube Başkanı Feleytun Gönç, Sağlık Bakanlığı'nın Sağlıkta Dönüşüm Programı kapsamından getirdiği teşkilat yasasının reform niteliğinde fakat birçok eksiği bulunan bir uygulama olduğunu kaydetti.
Sağlık-Sen Hatay Şube Başkanı Gönç ten basın açıklaması
Gönç, yaptığı yazılı açıklamada, 2003 yılından beri uygulanmakta olan ''Sağlıkta Dönüşüm Programı''nın başlıca mimarlarının sağlık çalışanları olduğunu belirtti.
     Sağlık Bakanlığı'nın bu program çerçevesinde yeni bir yapılanmaya, planlamaya ve denetlemeye gitmek için teşkilat yapısını değiştirecek kanun hükmünde kararname çıkardığını ifade eden Gönç, açıklamasında şunları kaydetti:
     ''Sağlık Bakanlığı'nın teşkilat yasası reform niteliğinde fakat birçok eksiği olan bir uygulama. Bu teşkilat yapısındaki değişikliklerin en başında bakanlık merkez teşkilatında yapmış olduğu değişiklikler yer alır. Bu yapılandırmada sivil toplum örgütleri özellikle sendikalar unutulmuş, kurulan Yüksek Sağlık Şurası ve Sağlık Politikalar Kurulu'nda sivil toplum örgütlerinin temsil yetkisi olmamıştır. Yine hekim dışı personelin beklentisi olan döner sermaye adaletsizliği giderilmemiştir.''
     Sağlık turizmi açısından önemli görülen bazı düzenlemelerin yapıldığını, dışarıdan gelecek doktor ve hemşirenin önünün açıldığını belirten Gönç, bu konuda ülke şartları göz önünde bulundurulması gerektiğini, ucuz maliyet hesapları yapılarak getirilen iş gücünün gelecekte sağlık çalışanları için iş bulma sıkıntısını da beraberinde getireceğini savundu.