Samandağ İlçesi Şehir Geçişi Asfalt Yapımı

 Vali Lekesiz, bazı incelemelerde bulunmak üzere  Samandağ ilçemizde  merkezindeki 7,5 km.lik yolun asfaltlama çalışması törenine katıldı.
Samandağ İlçesi Şehir Geçişi Asfalt Yapımı

Törende konuşan Vali Lekesiz, ilimizin, ilçelerimizin, köylerin ve beldelerin zamanın şartlarına göre değişmek zorunda olduğunu ifade ederek, ‘1960’lı-70’li yıllarda yapılan yolların, ürettiğimiz zenginliğe, insanların yakaladığı hayat standartlarına, kişi başına düşen araç sayısından ortaya çıkan yoğun trafiğe cevap verebilmesi mümkün değil. Bunun için ülke genelinde olduğu gibi ilimiz genelinde de ilçelerimizi birbirine bağlayan yollarımız bölünmüş yol standardında yapılıyor. Yolların, bir ilin ve ülkenin ekonomisi açısından oynadığı rol önemlidir. Ulaşım alt yapısının iyi olması sosyal ve ekonomik kalkınmanın temel şartıdır. ’ diye konuştu. 

Dünyanın geçtiğimiz yıl ürettiği zenginliğin yaklaşık 77 trilyon dolar olduğunu ifade eden Lekesiz, ‘Bunun ne kadarını Türkiye üretiyor, Türkiye’nin ürettiğinin ne kadarını Hatay, Hatay’ın ürettiğinin ne kadarını da Samandağ olarak biz üretiyoruz. Bunları görmek, bilmek, takip etmek ve yapılanların daha da artırılması için var gücümüzle çalışmak çok önemli.’dedi. 

Dünyanın ürettiği 77 trilyon dolar içerisinde Türkiye’nin payının geçtiğimiz yıl itibarı ile yaklaşık 770 milyar dolar olduğunu kaydeden Lekesiz, ‘Bu rakamla ülkemiz, dünyanın en büyük 16. ekonomisi haline geldi. Bu, gelecekte daha güçlü işler yapabilme irademizi besliyor ve cesaretimizi artırıyor.’diye konuştu. 

Ülkemizin çok daha fazla üretme kapasitesine sahip olduğunu da vurgulayan Lekesiz, ‘İhtiyacımız olan şey, birik beraberlik içerisinde, akılcı ve rasyonel bir üslupla, kaynaklarımızı geleceğe taşıyabilmek için planlı programlı bir şekilde çalışmaktır.’şeklinde konuştu. 

Samandağ Kaymakamı Süleyman Özçakıcı ise, bir ay önce yer tespiti yapılarak çalışmalara başlanan yolda,2 km.lik bölümde son aşama olan asfalt kaplamaya başlanılacağını, çalışılacak güzergahın ise bulunulan merkez noktadan Samandağ girişinde Fevvar Köprüsü’ne kadar olacağını kaydetti. 

Samandağ Belediye Başkanı Mithat Nehir de, ilçenin hak ettiği yatırımları alıyor olmasının memnuniyet verici olduğunu ifade ederek, ilgililere teşekkür etti. 

Karayolları 5. Bölge Müdürlüğü Üstyapı Kontrol Şefi Hakim Bolat çalışmayla ilgili bilgi verirken, İlçe Şoförler Odası Başkanı Mustafa Terzi ve İlçe Esnaf Odası Başkanı Refik Gümüş de katkı sunanlara teşekkür etti. 

Konuşmaların ardından Vali Lekesiz iş makinesini çalıştırarak asfalt yapımı çalışmasını başlattı. 

Törene, İl Emniyet Müdürü Ragıp Kılıç, Toroslar EDAŞ Hatay İl Müdürü İlhan Karabulut, İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Aydın Tüfekçi, İl Özel İdare Genel Sekreteri Muhittin Şahin, meclis üyeleri, İl Mahalli İdareler Müdürü Lütfü Şaklar, İl Kültür ve Turizm Müdürü Yavuz Açıkbaş, İlçe Jandarma Komutanı Yüzbaşı Metin Gezer ile vatandaşlar katıldı.