SAMANDAĞ'DA KARAYA OTURAN GEMİ

SAMANDAĞ'DA KARAYA OTURAN GEMİ -HİNT OKYANUSU'NDAKİ KUMOR ADALARI'NDAN HATAY'A GELEN VE 2008 YILINDA KARAYA OTURAN ''KRIS'' ADLI YÜK GEMİSİNİN ENKAZI KALDIRILIYOR -SAMANDAĞ ÇEVRE KORUMA VE TURİZM DERNEĞİ BAŞKANI ATİK: -''GEMİNİN KALDIRILMASIYLA DENİZİMİZ GÖRÜNTÜ KİRLİLİĞİNDEN KURTULMUŞ OLACAK''
SAMANDAĞ'DA KARAYA OTURAN GEMİ
Hatay'ın Samandağ ilçesinde 2008 yılında karaya oturan, sahilin yeşil deniz kaplumbağalarının yuvalama alanı olması ve bürokratik işlemler dolayısıyla bugüne kadar kaldırılamayan yük gemisinin enkazının denizden çıkarılması işlemlerine başlandı.
     Samandağ Çevre Koruma ve Turizm Derneği Başkanı Mişel Atik, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 2 yıldır geminin denizden çıkarılması için gerekli girişimlerde bulunduklarını, ancak deniz kaplumbağaları açısından risk yarattığı gerekçesiyle bunun yapılamadığını söyledi.
     Hint Okyanusu'ndaki Kumor Adaları'ndan Hatay'a gelen ve karaya oturan 'Krıs'' adlı yük gemisinin Çevlik sahilinde görüntü kirliliği oluşturduğunu ifade eden Atik, gemide bulunan 12 ton akaryakıtın olayın ardından kısa sürede tahliye edildiğini hatırlattı.
     Yaklaşık 14 kilometre uzunluğundaki sahile mayıs ve eylül ayları arasında kaplumbağaların yuva yaptığını anlatan Atik, şöyle devam etti:
     ''Görüntü kirliliği oluşturan enkaz, kaplumbağalar nedeniyle bir türlü çıkarılamadı. Kaplumbağalar, artık bölgemizde olmadığı için sorun yaratmıyor. Geminin kaldırılması için bürokratik işlemler de tamamlandı. 2 yıldan bu yana sahile yakın bir yerde bulunan enkazdan sonunda kurtuluyoruz. Bu geminin kaderi İskenderun ilçesinde 2004 yılında batan Ulla gemisine benzemeyecek. Geminin çıkarılmasıyla denizimiz görüntü kirliliğinden kurtulmuş olacak.''
     Sağlamlar Gemi Kurtarma Şirketi yetkilisi Sacit Yazıcı da enkazın üç parça halinde denizden çıkarılacağını kaydetti.
     Çalışmalara dördü dalgıç on iki kişiyle devam ettiklerini bildiren Yazıcı, havanın iyi olması durumunda 45 günde işlemlerin bitirilmesini hedeflediklerini söyledi.
     Yazıcı, çıkan enkazın kesilip, eritme fabrikalarında gönderileceğini belirtti.
     Hint Okyanusu'ndaki Kumor Adaları'ndan Hatay'a gelen ''Krıs'' adlı yük gemisi, İskenderun Demirçelik Fabrikaları'ndan (İSDEMİR) 2350 ton toz demir aldıktan sonra İsrail'e gitmek üzere yola çıkmış ve olumsuz hava koşulları yüzünden 28 Eylül 2008'de Çevlik sahilinde karaya oturmuştu. 
SAMANDAĞ'DA KARAYA OTURAN GEMİ haberi 12 Ekim 2010 00:00 tarihinde firmarehberim.com kaynak gösterilerek Yerel kategorisine Hatay tarafından  165175 kişi tarafından okunmuş 0 kişi tarafından beğenilip 0 kişi tarafından da beğenilmemiştir.

Hatay Firma Rehberi Firmanı Ücretsiz Ekle
Hatay Temsilcimiz olun Ek Geliriniz Olsun
Hatay Radyoları Canlı Radyo Dinle
Hatay İlanları Ücretsiz İlan Ekle
Hatay Yemek Tariflerini Ekle
Hatay Tvlerini Canlı İzle