Seyit Onbaşının torunu Çevik İskenderun da.

Çanakkale Savaşları'nda 276 kiloluk top mermisini tek başına kaldırarak namluya yerleştiren Seyit Onbaşı'nın torunu Mehmet Çevik (21) İskenderun İlçesinde bulunan, ''Çanakkale 1915 Gezici Müzesi''ni ziyaret etti.
Seyit Onbaşının torunu Çevik İskenderun da.
Çevik, AA muhabirine yaptığı açıklamada, İskenderun'da vatani görevini yapmak için bulunduğunu, ziyaret ettiği müzede dedesinin heykelini görünce çok duygulandığını söyledi.
     Askerlik yaptığı birlikte arkadaşlarının kendinse büyük bir ilgi gösterdiğini belirten Çevik, ''Arkadaşlarım bana sende o ağırlıktaki mermiyi kaldırabilir misin- diyorlar. Bende 276 kilo kaldırmak istedim ama kaldıramadım. Ancak sadece 150 kilo ağırlığındaki 3 çimento torbasını kaldırabildim. Çanakkale'de bir destan yazıldı. Bizlerde atalarımızın izinde gidiyoruz. Bu vatan için gerekirse canımızı bile veririz'' diye konuştu.
     Kendisinin de Seyit Onbaşı gibi Balıkesir'in Havran İlçesi Kocaseyit köyü nüfusuna kayıtlı olduğunu vurgulayan Çevik, şöyle konuştu:
     ''Biz hala ailemizle birlikte Kocaseyit köyünde oturuyoruz. Köyümüzde 45 dönümlük bir arazi dedem Seyit Onbaşı için ayrıldı. Şuan 3 dönümlük bir arazi içerisinde Seyit Onbaşının mezarı, heykeli ve içerisinde küçük bir müze bulunuyor. Diğer arazinin kalan kısmı kullanılmıyor. Arazi içerisinde projesi yapılan Çanakkale'deki gibi şehitler abidesi, anıt ve Çanakkale Savaşı'nı anlatan simgeler yapılacaktı ama bir türlü yapılmadı. Yetkili makamlar bir an önce bu duruma el atmalıdır. Çünkü Seyit Onbaşı, Türk milletinin gücünü gösteren eşsiz kahramanlarından biridir.''
     Müze sorumlusu Serdar Bandır ise Çanakkale Savaşının sembol kahramanlarından biri olan Seyit Onbaşının torunlarından birini gördükleri için çok mutlu olduklarını kaydetti.