Slovenya'nın Hatay Fahri Konsolosluğu açıldı

 Hatay Valisi Mehmet Celalettin Lekesiz, Türkiye Cumhuriyetinin, komşuları ile iyi ilişkiler geliştirmek istediğini belirtti.
Slovenya'nın Hatay Fahri Konsolosluğu açıldı
 Lekesiz, İskenderun Yelken Kulübü'nde düzenlenen Slovenya'nın Hatay Fahri Konsolosluğu açılış töreninde yaptığı konuşmada, Slovenya ile Türkiye arasında stratejik işbirliği anlaşmasının imzalandığını belirterek, Hatay'dan bir fahri konsolos belirlenmesinin kendilerini memnun ettiğini, fahri konsolos Fatih Tosyalı'nın da bu iş için uygun olduğunu söyledi.
     ''Türkiye Cumhuriyeti, komşuları ile iyi ilişkiler geliştirmek istiyor'' diyen Lekesiz, konsolosluğun iki ülke arasında ticaret hacmini artıracağını ve ülkeler arasındaki ilişkileri daha da güçlendireceğini ifade etti.
     Lekesiz, son yıllarda Slovenya ile Türkiye arasında sıcak ilişkiler kurulduğuna ve bu ilişkilerin sosyal kültürel anlamda da artacağına inandığını bildirerek, AB yolunda da Slovenya'nın Türkiye'ye önemli destek verdiğini dile getirdi.
     Slovenya'nın Ankara Büyükelçisi Milan Jazbec ise Hatay'da yaptıkları ziyaretlerde ilgiyle karşılandıklarına vurgulayarak, ''Bizler her zaman iki ülke arasında iş imkanlarının, yatırım olanaklarının, ticaret hacminin gelişmesi için çalışıyoruz'' diye konuştu.
     Slovenya'nın Hatay Fahri Konsolosu Fatih Tosyalı da Türkiye ile Slovenya arasında son yıllarda giderek güç kazanan dostane işbirliği ortamının daha ileri düzeye taşınması için gayret göstereceğini kaydetti.
     Bu tür çabaların iki ülkedeki işadamları ve girişimciler için önemli fırsatlar yaratacağını anlatan Tosyalı, ''Slovenya Cumhuriyeti Hatay Fahri Konsolosluğu'nun açılışı, bu anlamda gösterilecek çabalar için özellikle bölgemiz için olumlu örnekler sunacak, her iki ülke ilişkilerinin geliştirilmesi yönünde de büyük katkı sağlayacaktır'' dedi.
     Konuşmaların ardından büyükelçi Jazbec, fahri konsolosluk belgesini Tosyalı'ya verdi. Vali Lekesiz ise Jazbec'e plaket takdim etti.