SU ÜRÜNLERİNİN ETKİLİ DENETİMLERİ EĞİTİM TOPLANTISI

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı İl Müdürlüğünde su ürünlerinin etkili denetimlerin nasıl yapılacağı hususunda eğitim toplantısı ve denetim çalışmaları yapıldı.
SU ÜRÜNLERİNİN ETKİLİ DENETİMLERİ EĞİTİM TOPLANTISI
 İl Müdürlüğünden yapılan yazılı açılamada, bakanlığın, ''Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'' şeklinde yeniden yapılandırıldığı, buna bağlı olarak Merkezde Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürlüğü, İl Müdürlüklerinde ise Hayvan Sağlığı, Yetiştiriciliği ve Su Ürünleri Şube Müdürlükleri oluşturulduğu, su ürünlerine ilişkin hizmetler de bu birimler bünyesinde yürütülmeye başlanacağı ifade edildi.
     Bu kapsamda kapsamda, Avcılık ve Kontrol Daire Başkanı Turgay Türkyılmaz'ın katılımıyla 20-21 Eylül tarihleri arasında eğitim toplantısı ve denetim çalışmaları yapılmış, toplantıya Adana, Mersin illeri Hayvan Sağlığı Yetiştiriciliği ve Su Ürünleri Şube Müdürleri ile ilgili teknik elamanlar katılmıştır.

     Türkyılmaz, yapılan eğitim toplantısında etkili denetimlerin nasıl yapılacağı konusunda yaptığı sunumunda, ''Deniz ve iç sularımızdaki su ürünleri kaynaklarının korunması ve sürdürülebilir bir şekilde işletilmesi bakanlığımız temel hedeflerindendir. Ayrıca 1380 Sayılı Su Ürünleri Kanunu gereği yasal sorumluluğumuzdur. Bu amaca ulaşmak için su ürünleri avcılığı ile ilgili olarak, yer, zaman, mesafe, derinlik, tür, boy, avlanma araç ve gereçler ile ilgili düzenlemeler getirilmiştir. Su ürünleri avcılığını yapacak olanlar, getirilen bu düzenlemelere göre uymak zorundadırlar. Bu nedenle kural dışı avcılık faaliyetlerinin engellenmesi için etkin bir denetim ve izleme yapılması gerekmektedir'' ifadelerini kullandı.
     Açılamada, sahada yaşanan sıkıntılar ve çözüm yollarının tartışıldığı, 1380 Sayılı su Ürünleri Kanununun 33. maddesinde belirtilen denetimle görevlendirilmiş kurumlarla işbirliği ve koordinasyonun sağlanmasına dikkat çekildiği belirtildi.
     1 Eylül Perşembe günü yapılan denetim çalışmasında ise, İskenderun ilçesinde bulunan 33 adet sabit su ürünleri satış yerleri denetlendiği, satışa sunulan balıkların boyları ölçülerek boy yasağının altında bulunan 5 kilogram kırlangıç ve 7 kilogram çipura balıklarına el konularak gerekli idari işlem yapıldığı ifade edildi.

     Su Ürünleri İşleme ve Değerlendirme Tesisi denetlenerek eksikliklerin tamamlanması için gerekli uyarılar yapılmıştır. Hayvan Sağlığı Yetiştiriciliği ve Su Ürünleri Şube Müdürü Hasan Özyılmaz'ın başkanlığında oluşturulan denetim heyeti denize açılarak balıkçı gemilerini kontrol etmişlerdir. Biri Trol balıkçı gemisi olmak üzere 6 adet balıkçı gemisi denetlenmiştir. Yapılan denetimde balıkçı gemilerin ve balıkçı gemisinde bulunan balıkçıların ruhsatları, avladıkları su ürünleri ile av araç ve gereçleri kontrol edildiği kaydedildi.