Suriye'ye Emperyalist Müdahaleye Hayır

Hatay'da, Özgürlük ve Dayanışma Partisi (ÖDP) tarafından ''Suriye'ye Emperyalist Müdahaleye Hayır'' mitingi gerçekleştirildi.
Suriye'ye Emperyalist Müdahaleye Hayır
Uğur Mumcu Alanı'nda toplanan grup, ellerinde ÖDP bayraklarıyla davul zurna eşliğinde halaylar çekerek, sloganlar attı. Bazı kişilerin miting alanında Beşşar Esad'ın fotoğrafının yer aldığı afişi açmasına izin verilmedi.
     ÖDP Genel Başkanı Alper Taş, burada yaptığı konuşmada, ''Alevi, Sünni ve Hristiyan, bütün renklerin bir arada bulunduğu Hatay'dan Suriye'ye emperyalist müdahaleye hayır demek için toplandıklarını'' kaydetti.
     Hatay'ın çok kimlikli, çok kültürlü ve çok inançlı özellikleriyle simge bir kent olduğunu ifade eden Taş, ancak emperyalist güçlerin işbirlikçilerle birlikte simge kenti bir işgal kapısı haline dönüştürmek için uğraştığını savundu.
     Hatay'ın işgal kapısı haline getirilmesine asla izin vermeyeceklerini vurgulayan Taş, konuşmasını şöyle sürdürdü:
     ''AKP'ye soruyoruz. 'Komşularla sıfır sorun' denildi. Suriye ile sınırlar kaldırıldı. Ortak bakanlar kurulu toplantısı yapıldı. Ne oldu da Suriye ile düşman olduk. Ortadoğu'yu kan gölüne çeviren ABD, Libya'nın ardından şimdi de Suriye'ye müdahalenin taşlarını döşüyor. AKP iktidarı emperyalizme işbirliği içerisinde bölgesel bir savaşa doğru gelişecek olan müdahale sürecinin içerisinde aktif bir rol üstleniyor. Suriye'ye dış müdahaleyi kabul etmiyoruz ve etmeyeceğiz. Emperyalist güçler, elinizi derhal Suriye'den çekin.''
     Suriye'ye yapılacak müdahalenin bölgesel bir çatışmaya dönüşeceğini savunan Taş, Suriye ile savaş yapılınca bunun sadece orayı değil, bütün bölgeyi etkileyeceğini ve yakıp kavuracağını, iç barışı da tahrip edeceğini kaydetti.
     KESK Genel Sekreteri İsmail Hakkı Tombul da, ABD'nin Suriye'ye müdahale etmesine izin vermemek için çaba göstereceklerini ve alanlarda olacaklarını belirtti.
     Geniş güvenlik önlemlerinin alındığı miting, konuşmaların ardından bir süre slogan atılmasının ardından olaysız şekilde tamamlandı.