TARIM VE KIRSAL KALKINMA STRATEJİ PLANI TOPLANTISI

Hatay İli ''Tarım ve Kırsal Kalkınma Strateji Planı'' bilgilendirme toplantısı Vali Mehmet Celalettin Lekesiz, başkanlığında yapıldı.
TARIM VE KIRSAL KALKINMA STRATEJİ PLANI TOPLANTISI
 Lekesiz, İl Özel İdaresi Toplantı Salonu'nda gerçekleşen toplantıda yaptığı konuşmada, tarım sektörünün profesyonellik istediğini, dünyanın artık bu işe böyle baktığını belirtti.
     Tarımla uğraşan her kesimin kendi adına, ili, ilçesi, köyü, ülkesi adına zenginlik üretebilmesi için meseleye profesyonelce bakması gerektiğini vurgulayan Lekesiz, tarımın, hem ilin gayri safi yurt içi hasılasına yaptığı katkı, hem de istihdama yaptığı katkı açısından önemli sektörlerden biri olduğunu kaydetti.
     Lekesiz, bir yıllık tarımsal üretimin karşılığının 2000 yılında 575 milyon TL iken, 2009 yılının sonu itibariyle 2 milyar 532 milyon TL'ye çıktığını bunu daha da arttırmak için neler yapılabileceğinin de irdelenmesi gerektiğine dikkat çekti.
  
 
     Dünya pazarlarının talep ettiği kalitede mal üretmenin zorunluluğuna değinen Lekesiz, Hatay İli ''Tarım ve Kırsal Kalkınma Strateji Planı''nın da bu amaç doğrultusunda hazırlandığını söyledi.
     Toplantıya, İl Genel Meclisi Başkanı Mehmet Gülen, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Muhittin Şahin, Tarım İl Müdürü Bestami Zabun ve İl Genel Meclisi üyeleri katıldı.