TEKNOPRK VEYA TEKMER KURULABİLİRLİGİ FİZİBİLİTE EDİLMESİ

 Antakya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Hikmet Çinçin, teknoparkların üniversite ve kentin gelişimine büyük katkısı olduğunu belirtti.
TEKNOPRK VEYA TEKMER KURULABİLİRLİGİ FİZİBİLİTE EDİLMESİ
Çinçin, Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı (DOĞAKA) tarafından doğrudan faaliyet destek programı kapsamında desteklenmeye değer bulunan ''TR63 Bölgesinde Teknopark veya TEKMER Kurulabilirliğinin Fizibilite Edilmesi'' projesinin tanıtımında yaptığı konuşmada, Türkiye'nin birçok yerinde teknoparkın bulunduğunu söyledi.
     Teknoparkların üniversite ve kentin gelişimine büyük katkısı olduğunu ifade eden Çinçin, bunların sayısının daha da arttırılması gerektiğini kaydetti.
     Sanayi AR-Ge Genel Müdürlüğü Şube Müdürlüğü'nden Mustafa Aydoğdu, toplantıda teknoparkların kuruluş süreci ve önemi hakkında bilgi verdi.
 

     Teknoparkların temelinde üniversite ile sanayi işbirliğinin bulunduğunu belirten Aydoğdu, bunların yenilikçilik üzerinde şekillendiğini kaydetti.
     Türkiye genelinde geçen yılın aralık ayına kadar 6'sı Ankara, 5'i İstanbul, 3'ü Kocaeli olmak üzere toplam 39 adet teknoloji geliştirme merkezinin bulunduğunu vurgulayan Aydoğdu, bazı illerde de bu konuda çalışmaların bulunduğunu söyledi.
     TEKMER Daire Başkanı Ömer Pak da, TEKMER'in KOSGEB'İN koordinasyonu altında üniversitelerle kobilerin bir araya gelip AR-GE çalışmalarında ortak bir platformu oluşturduğu yerler olduğunu kaydetti.
     TEKMER'in olmazsa olmazının üniversiteler olduğunu ifade eden Pak, mevcut küçük işletmelerin üretim yönetimini geliştirmeyi, rekabet gücünü arttırmayı, AR-GE ve inovasyon bilincinin oluşturulmasının amaçlandığını belirtti.
     Toplantıya, Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Dekan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Bülent Yanıktepe, Araştırma Görevlisi Mustafa Savrun ile davetliler katıldı.