TURK KIZILAYI GENEL BASKANI AKAR HATAY'DA

Türk Kızılayı Genel Başkanı Ahmet Lütfi Akar, ''Türk Kızılayı nerede olursa olsun misafirlere yapılacak yardımları devletin yanında yardımcı rol üstlenmek suretiyle yapmaktadır'' dedi.
TURK KIZILAYI GENEL BASKANI AKAR HATAY'DA
 Akar, Hatay Valisi Mehmet Celalettin Lekesiz'i ziyaretinde gazetecilere yaptığı açıklamada, kentteki kamplarla ilgili görüş alışverişinde bulunmak ve kampları ziyaret etmek üzere Hatay'a geldiklerini söyledi.
     Yeni konuşlanılacak yerlerde de inceleme yaptıktan sonra Gaziantep'e gideceğini belirten Akar, bir gazetecinin ''500 bin Suriyelinin gelme ihtimali bulunduğu'' yönündeki açıklamasını hatırlatması üzerine, şunları söyledi:
     ''Bu konuyla ilgili yanlış anlaşılma olduğu kanaatindeyim. Bu rakamı telaffuz ederken muhtemel bir senaryo üzerine konuştum, 1991'deki peşmerge göçüne atıfta bulundum. Böyle bir rakamı tespit ve tayin edemem. O yöneticilerin, tarihçilerin, stratejistlerin ve askerlerin işidir. Bizi ilgilendiren, haldeki vaziyettir. 18-20 bine yakın insan burada, bu işin esas merkezi Hatay'dır. Diğer illere de hazırlık başlamıştır. Türk Kızılayı nerede olursa olsun misafirlere yapılacak yardımları devletin yanında yardımcı rol üstlenmek suretiyle yapmaktadır. Türk Kızılayı'nın misyonu, devletin yanında yardımcı rol oynamaktır. Ana aktör devlettir, biz onların istediği noktada yardımları getirir, kendi lojistik imkanlarımızı seferber ederiz. Yeni kapasiteler oluşturmaya gayret eder, çadır kentler kurarız. Hepsi devletimizin talebi ve isteği doğrultusunda olur.''
     Vali Lekesiz de Suriye'den insani gerekçelerle geçici misafir edilenlerin bir yılını doldurduğunu hatırlatarak, hizmetlerde aksaklık yaşanmaması için devletin tüm kurum ve kuruluşlarıyla koordine hareket edilmesi gerektiğini ifade etti.
     Bu kapsamda Türk Kızılayı'nın da tüm imkanlarıyla yanlarında yer aldığını belirten Lekesiz, ''Bu Türkiye'nin itibarı açısından önemli. Ne talep ettiysek en kısa sürede kaliteli bir şekilde yerine getirildi. Bundan sonra başta Kilis olmak üzere Gaziantep ve Şanlıurfa'ya misafirler ağır ağır naklediliyor. Oralarda da çalışmalar devam ediyor'' diye konuştu.
     Lekesiz, Hatay'da kurulan Türk Kızılayı'na ait yaklaşık 2 bin 500 çadırda toplam 14 bin 500 Suriyelinin kaldığını, cumartesi günü Kilis'e 805 kişinin nakledildiğini, daha önce de Gaziantep, İslahiye ve Nurdağı'na nakillerin gerçekleştiğini kaydetti.
     Konuşmaların ardından Vali Lekesiz'le basına kapalı görüşen Akar'ın kentteki bazı çadır kentlerde incelemelerde bulunacağı öğrenildi.
     Akar'a ziyaretinde Türk Kızılayı Genel Müdürü Ömer Taşlı, Genel Müdür Yardımcısı Yüksel Mahir Aras ile Alan Koordinatörü İsmail Oral eşlik etti.