TÜRKİYE-AB KARMA PARLAMENTO KOMİSYONU 66. TOPLANTISI

ELVAN: ''KUZEY AFRİKA'DA YAŞANAN OLAYLAR KARŞISINDA AVRUPA'NIN GÖSTERDİĞİ TAVIR DÜŞÜNDÜRÜCÜ'' -FLAUTRE: ''AKDENİZ'DE BÜTÜN BÖLGEDE ÖZGÜRLÜK VE DEMOKRASİ ARZUSUNUN HALK TARAFINDAN ORTAYA KONULMASI ÇOK ÖNEMLİ
TÜRKİYE-AB KARMA PARLAMENTO KOMİSYONU 66. TOPLANTISI
 Türkiye-AB Parlamento Komisyonu Eşbaşkanı Lütfi Elvan, Kuzey Afrika'da yaşanan olaylar karşısında Avrupa'nın gösterdiği tavrın düşündürücü olduğunu söyledi.
     Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu 66. Toplantısı Türkiye-AB Parlamento Komisyonu Eşbaşkanları Lütfi Elvan ve Helene Flautre'nin açılış konuşmaları ile başladı.
     Elvan, Ottoman Palace'de düzenlenen toplantının açılışında yaptığı konuşmada, Türk- AB Karma Parlemanto Komisyonunun Türk ve AB kanadı olarak, kendilerini bir anlaşmazlığın iki tarafı olarak değil, aynı amaca ulaşmak için birlikte çaba sarf eden tek bir ekip olarak gördüklerini söyledi.
     Bilinen görüş ve ön yargıların tek taraflı olarak tekrarlanmasıyla bir yere varılamayacağının bilincinde olduklarını anlatan Elvan, ''Amacımız uzun vadeli, stratejik boyutta düşünmektir. Acaba AB bugünkü konumuyla dünyada küresel bir sorumluluk alabilecek midir? Dünya barış ve istikrarına istenilen düzeyde katkı sağlayabilecek midir? Hukukun üstünlüğünün ve evrensel değerlerin dünyada hakim olmasında öncü bir rol üstlenebilecek midir?'' dedi.
     Elvan, Kuzey Afrika'da yaşanan olaylar karşısında Avrupa'nın gösterdiği tavrın düşündürücü olduğunu belirtti.
     Elvan, dünyanın neresinde hangi dine ve kültüre mensup olursa olsun tüm insanların ortak bazı evrensel değerlerle birbirine bağlı olduklarının unutulmaması gerektiğini belirterek, şöyle devam etti:
     ''Bu ortak bağı güçlendirmekte bizim temel amaçlarımız arasında olmalıdır. Başka bir deyişle AB muttosu (simgesi) olan, ancak bugün AB içinde pek sevilmeyen çeşitlilik içinde birliktelik anlayışını hep beraber hayata geçirmemiz gerekir. özellikle Türkiye'de yargı ve temel haklar alanında çok önemli gelişmeler oldu. Bu gelişmelerde AB'nin çok ama çok önemli katkıları var. Ama bundan sonraki süreçte biz de AB'ye katkı sağlamak istiyoruz. AB'nin de bu çerçevede hareket etmesini bekliyoruz.''
    
     -HELENE FLAUTRE-
    
    
     Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu Eşbaşkanı Helene Flautre da, kentte yaptıkları gezilerin çok öğretici olduğunu belirterek, kültürler arası diyaloğun ne kadar önemli olduğunun ortaya çıktığını söyledi.
     Toplantının da bu diyaloğa önemli katkıda bulunacağını temenni ettiğini belirten Flautre, ''Bugün bütün Akdeniz bölgesini çalkalamakta olan olaylardan çok daha önce, biz burada bulunan arkadaşlarımızın, bütün meslektaşlarımızın önem verdiği konuları gündeme almıştık. Türkiye'nin siyasi gündeminde olan yeni Anayasa meselesini burada tartışacağız'' dedi.
     Flautre, Akdeniz'de bütün bölgede özgürlük ve demokrasi arzusunun halk tarafından ortaya koyulmasını çok önemli olduğunu belirterek, şöyle devam etti:
     ''Bu doğrudan hükümetleri etkilemekle birlikte bizlere de ciddi mesajdır. Çünkü, şunu tespit etmemiz gerekir. Türkiye bu bölgede arzu edilen model rolünü oynayabilme yeteneğine sahiptir. AB üyeliği de tartışma sürecinde olan bir ülkedir. Halkın güçlü şekilde bu taleplerinin ortaya çıkması AB'yi de ilgilendiriyor.''
     Flautre, Akdeniz halklarındaki ayaklanmaların, herkes için çıtayı yukarı çıkardığını belirtti.
     Flautre, 12 Eylül'deki Anayasa değişikliğine destek verilmesinin yanı sıra bir takım endişeleri de ifade etmek durumda olduklarını söyledi.
     Bu endişenin özellikle usul konusunda olduğuna dikkati çeken Flautre, şöyle devam etti:
     ''Örneğin Ergenekon davasını düşünüyorum, Diyarbakır'daki 251 kişinin davasından söz ediyorum. Bu gibi konularda usul ve güvenceler konusunda çok dikkatli olunmalı. Çünkü terörle mücadele kanununun bazı hususları yada ceza kanunundaki bazı hususlar bugün gazetecilerin veya yürüyüşlere katılanların uzun süre tutuklu veya gözaltında kalmasına neden olan hükümlerdir.
     Eminim ki hükümetin bu yönde çalışmaları var. Sayın Adalet Bakanı da önerilerini bizlere aktarabilir.''
     Flautre, seçim öncesi bazı bakanların görevlerinden ayrıldıklarını hatırlatarak, Adalet Bakanı Sadullah Ergin'in bu konuyla ilgili düzenlemeleri görevinden ayrılmadan önce hükümete sunmasını beklediklerini ifade etti.
     Flautre, çalışmaların kardeşlik ve hoşgörü ruhuna uygun yürütülmesini diledi.
     Toplantı Avrupa Komisyonu adına Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkanı Marc Pierini, AB Konseyi adına Macaristan Büyükelçisi Istvan Szabo, Adalet Bakanı Sadullah Ergin, Devlet Bakanı Cevdet Yılmaz, Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış'ın konuşmaları ile devam edecek.