. TÜRKİYE-AB KARMA PARLAMENTO KOMİSYONU 66 TOPLANTISI'NIN ARDINDAN ORTAK BASIN TOPLANTISI DÜZENLENDİ

TÜRKİYE-AB KARMA PARLAMENTO KOMİSYONU 66. TOPLANTISI -KOMİSYON EŞ BAŞKANI FLAUTRE: -''SIKLIKLA TÜRKİYE, AKDENİZ ÜLKELERİNDE BİR ÖRNEK, DEMOKRASİYE GİDİŞTEKİ BİR OLASI YOL OLARAK GÖSTERİLİYOR. BU TÜRKİYE'YE BÜYÜK SORUMLULUK ATFEDİYOR''
. TÜRKİYE-AB KARMA PARLAMENTO KOMİSYONU 66 TOPLANTISI'NIN ARDINDAN ORTAK BASIN TOPLANTISI DÜZENLENDİ
Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu Eş Başkanı Helene Flautre, bölgede halkın daha fazla demokrasi talebiyle ayaklandığını belirterek, ''Sıklıkla Türkiye, Akdeniz ülkelerinde bir örnek, demokrasiye gidişteki bir olası yol olarak gösteriliyor. Bu, Türkiye'ye büyük sorumluluk atfediyor'' dedi.
     Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu eş başkanları Lütfi Elvan ile Helene Flautre, Hatay'daki Ottoman Otel'de dün başlayan Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu 66. Toplantısı'nın ardından ortak basın toplantısı düzenledi.
     Adalet Bakanı Sadullah Ergin ile görüşme fırsatı bulduklarını belirten Flautre, Ergin'in hayati reformları üstlenmiş durumda olduğunu, temel özgürlüklerin, basın, medya, internet özgürlüğünün uygulanmasından sorumlu olduğunu, bu konularda bazı endişelerini dile getirdiklerini söyledi.
     Toplantıda Venedik Komisyonu tavsiyelerinin ne kadar yararlı olduğunu gördüklerini belirten Flautre, Türk makamlarının da bunlara değer verdiğini bildirdiğini vurguladı.
     Toplantıyı, bölge açısından tarihi bir anda yaptıklarını anlatan Flautre, şöyle devam etti:
     ''Çünkü Akdeniz halkı ayaklandı, çok daha fazla demokrasi talep ediyorlar, hukuk devleti, temel hakları talep ediyorlar. Sıklıkla Türkiye, Akdeniz ülkelerinde bir örnek, demokrasiye gidişteki bir olası yol olarak gösteriliyor. Bu, Türkiye'ye büyük sorumluluk atfediyor.
     Sonuç olarak, Türkiye'deki demokratikleşme süreçleri doğrudan, Türkiye'nin AB üyelik süreciyle bağlı. Bu demokratikleşme aynı zamanda Kopenhag siyasi kriterlerine uyumla ilgilidir. Türkiye'nin üyelik sürecine yönelik bir yorgunluk, bir yerinde saymayla ilgili endişelerimizi dile getirdik. Ancak, Türk muhataplarımızın ilerleme konusundaki nihai kararlılıklarını gördük. AB'yi de zorluyor; 22, 23, 24. fasılları hatırlatıyorum. Şahsi görüşüm olarak söylüyorum, AB'nin bu konulardaki, belli başlı tartışma ve müzakere kaldıraçlarını harekete geçirememesi bu kadar önemli adalet, temel haklar, bölgesel kalkınma gibi konularda müzakereyi sürdürememesi, hızlandıramaması, AB'yi de çok zor durumda bırakıyor.''
    
     -LÜTFİ ELVAN-
    
     Komisyon Eş Başkanı Lütfi Elvan ise Türkiye-AB ilişiklerinin güçlenmesinde komisyonun ve tavsiye kararlarının çok büyük katkı sağlayacağını belirtti.
     AB'nin, ekonomik, sosyal, temel haklar ve özgürlükler açısından Türkiye'ye çok büyük katkıları olduğunu anlatan Elvan, ''AB ile müzakere sürecinde bulunan ülkelere baktığınızda gerçekten bu ülkelerde demokratikleşme süresinin hızlandığını, iyileşmenin olduğunu görüyoruz. Türkiye'de de böyle oldu'' dedi.
     Sadece bir kaç yıl içinde yapılabilecek düzenlemelerle, AB müktesebatına tam manasıyla Türkiye'nin uyumunun söz konusu olacağını belirten Elvan, şöyle devam etti:
     ''Şundan eminim; 2013 sonu itibarıyla müktesebat açısından Türkiye'nin hiç bir sıkıntısı kalmayacaktır. AB bize katkı sağlamıştır ama bundan sonraki süreçte biz de AB'ye katkı sağlamak istiyoruz, üye olarak katkı sağlamak istiyoruz. Son derece etkin bir dış politikamız söz konusu.
     Bizim Ortadoğu'da, Orta Asya'da, Balkanlar'da, Kafkaslar'da, Kuzey Afrika'da bulunan ülkelerle kültürel bağlarımız söz konusu. Şu anda Türkiye gerçekten AB'nin komşuluk politikasında belirlemiş olduğu temel ilkeler çerçevesinde hareket ederek, bu ülkelerle olan bağlantılarını, bağlarını daha da güçlendirmek, özgürlük, demokrasi alanını daha da genişletmek istemektedir. Bu politikalarının, AB politikalarından farklı olması mümkün değildir.''
     Elvan, Kuzey Afrika'da yaşanan sıkıntılar görüldüğünde herkesin duyarlı olması gerektiğini belirterek, ''Bu alanda, AB'nin gerçekten iyi bir sınav verdiğini de düşünmüyorum'' dedi.
     AB'nin daha güçlü olmasını istediklerini anlatan Elvan, ''Dünyadaki güçler dengesi değişiyor. Yavaş yavaş doğuya kayıyor. Bunu görüp daha uzun vadeli stratejik bakış açısıyla Avrupa'nın olaylara bakması gerektiğini düşünüyoruz. Günübirlik politikalarla AB projesini yürütmenin mümkün olmadığını düşünüyoruz'' şeklinde konuştu. 
 

     -KADIN VE FIRSAT EŞİTLİĞİ KONUSUNDA KOMİSYON-
    
     Elvan, iki gün süren toplantıda vize, göç, yabancı düşmanlığı konusunda tavsiye kararları alındığını anımsattı.
     Bundan sonraki süreçte, bu tavsiye kararlarına devam edileceğini ifade eden Elvan, ''Türkiye, AB ilişkilerine önemli katkılar sağlayacak diye düşünüyorum. Önümüzde 2 tavsiye kararı bulunuyor, bir tanesi Gümrük Birliği ve Serbest Ticaret Anlaşması, diğeri ise AB'nin mali yardımlarıyla ilgili raporu'' dedi.
     Evlan, bu raporlara ilave olarak, yeni bir alt komisyon kurulması kararı alındığını belirterek, ''Bu da kadın ve fırsat eşitliği konusunda. İlgili raportörler daha sonra taraflar arasında belirlenecektir'' dedi.
     Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış ile Adalet Bakanı Sadullah Ergin, komisyon toplantısının sonunda, eş başkanlar ve katılımcılara teşekkür etti.
     Komisyon üyeleri, gezi ve incelemelerde bulunmak üzere daha sonra Suriye'nin Halep kentine gitti.