TÜRKİYE SEYAHAT ACENTELERİ BİRLİĞİNDEN ATSO YA ZİYARET

Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Başaran Ulusoy ve Beraberindeki Heyet Antakya Ticaret ve Sanayi Odası’nı Ziyaret Etti.

TÜRKİYE SEYAHAT ACENTELERİ BİRLİĞİNDEN ATSO YA ZİYARET

Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Başaran Ulusoy ve beraberindeki Heyet Antakya Ticaret ve Sanayi Odası’na nezaket ziyaretinde bulundu. Heyeti, Antakya Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Selahattin Eskiocak, Yönetim Kurulu Başkanı Hikmet Çinçin, Meclis Başkan Yardımcısı Yardımcısı Mehmet Ali Barutçu, Meclis Üyeleri Süheyl Budak, Ertuğrul Doğanlılar ve Genel Sekreter Serdar Yılmaz Saraç karşıladı.ATSO Başkanı Çinçin, Ulusoy’a ve beraberindeki heyete ziyaretlerinden ötürü teşekkür ederken, 23 asırlık tarihi geçmişe sahip, dünyanın en eski şehirlerinden olan Hatay’ın tarihi  kültürel yapısı ve ATSO’nun Turizme yönelik projeleri hakkında bilgiler aktardı. Tarihi geçmişi bu kadar eskilere dayanan bir kentte gerek Valilik gerek Belediye gerekse de diğer Kamu Kurum ve Kuruluşları tarafından önemli çalışmalar yürütüldüğünü ifade etti. ATSO Başkanı Çinçin Hatay İli için çok önemli ATSO projesi olan ‘Antakya Mutfak Müzesi’ hakkında da geniş bilgiler verdi. Antakya Merkez İlçesi 4–1 Mıntıka 93 Parselde iki ve 95 Parselde bir adet olmak üzere, Adana KTVKBK tarafından tescil edilen konutlar  ile 94 Parsel üzerinde tescil kaydı bulunmayan ancak çevreye uyumlu geleneksel eser sınıflamasında değerlendirilen konut, Antakya Ticaret ve Sanayi Odası tarafından Mutfak Müzesi kurulması amacıyla satın alınmış, Rölöve–Restitüsyon–Restorasyon çalışmaları başlatılmış ve müze kuruluşu ile ilgili planlamalar oluşturulmaya başlanmıştır.

 

Bu süreçte, başta müzenin fikir önderi olmak üzere tüm üyelerin, projenin hayata geçirilebilmesi adına gösterdikleri arzu ve gayretler; özel müzecilik alanında örnek teşkil edecek modellenebilir bir çalışma biçimini ortaya çıkarmaktadır. Projenin, başvuru kriterleri ve planlama ile ilgili dosyanın oluşturulması için hizmet alınarak; Türkiye ve Dünya ölçeğinde bir müzenin varlığı hedeflenmiştir.Projenin genel amacının günümüze kadar ulaşmış tarihi ve kültürel dokuyu koruyarak turizme kazandırmak, tarihi, sosyal, kültürel, ekonomik ve gastronomik zenginlikleri tanıtmak, bir tarih bilinci geliştirmek ve bunu gelecek kuşaklara aktararak, bölge turizminin altyapısının gelişmesini sağlamaktır.Projemizin hedef grubu, Hatay’a gelen yerli – yabancı turist, yemek yazarları, gurmeler, öğrenciler, aşçılardan oluşan 1.250.000 kişidir. Proje Süresi 18 Ay olup, Projenin toplam bütçesi 1.448.566 TL’dir” diyerek sözlerini sonlandırdı.Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Başaran Ulusoy, Medeniyetler Beşiği Hatay’da yıllardır farklı dinlerin bir arada yaşadığını dile getirdi. Farklı pek çok din ve mezhebi barındıran Hatay’ın bünyesinde pek çok turizm çeşidini bulundurduğuna işaret eden Başaran Ulusoy “İnanç turizminden deniz turizmine, yayla turizminden eko turizme kadar birçok alternatif turizm alanlarına sahip bölgenin, turizm pastasından hak ettiği payı alabilmesi için daha çok tanıtıma ihtiyacı vardır. Hatay’ın turizm pastasından hak ettiği payı alabilmesi için öncelikle, gastronomi kültürünün tanıtılması gerekmektedir. Ulusoy Hatay’ın öncü kuruluşu ATSO Başkanı Hikmet Çinçin’den  Mutfak Müzesi projesini dinlerken projenin kendisini çok heyecanlandırdığını ve çok başarılı bir proje olacağını dile getirdi. Gastronomisi ile ünlü Hatay’ın ancak ve ancak bu projeyle tanıtılabileceğini ve Hatay’ın Turizmi açısından önem arz ettiğini dile getirdi.Ulusoy, Hatay’da  Turizmin sürdürülebilir bir platformda gelişmesi için doğal güzelliklerin, çevrenin korunması şüphesiz büyük önem arz etmektedir. Dünya nüfusunun hızla artması, kentleşme, sanayileşme, ülkelerin doğal hammaddelerini tehdit eden kirlenmeler ve diğer çevresel sorunlar insanlığın en önemli sorunu haline gelmiştir. ATSO Başkanı Çinçin Başkan Ulusoy'a, Hatay'ın Yöresel Ürünlerinden oluşan hediyeler takdim etti.