Türkiye'nin En Büyük İPAR Merkrezi Hatay'da Açıldı

İpar Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi, 1000 öğrenci kapasitesiyle Türkiye'nin en büyük özel eğitim ve rehabilitasyon merkezi olarak Antakya'da açıldı.
Türkiye'nin En Büyük İPAR Merkrezi Hatay'da Açıldı
 Geçtiğimiz hafta sonu düzenlenen tanıtım toplantısında Kurucu Müdür Kemal Yalçın, basın mensuplarına okul hakkında ayrıntılı bilgi verdi. Yalçın kuruluş amacını anlatarak başladığı konuşmasında şunlara yer verdi; "Uzun bir çalışma sonucu Özel Antakya İpar eğitim ve rehabilitasyon merkezimizi halkımızın hizmetine açmış olmaktan gurur duyuyoruz. Amacımız engellilerimizin tüm insan hak ve temel özgürlüklerinden tam ve etkin bir şekilde yararlanmasını teşvik ve temin etmek ve insanlık onurlarına saygıyı güçlendirmektir. Buradan hareketle merkezimiz, 1739 sayılı Milli Eğitim Temel Kanununda belirtilen; engelli bireylerin Bakanlıkça belirlenmiş destek programı iğle özel yöntem, personel, araç ve gereç kullanarak ilgileri ihtiyaçları, yetenek ve yeterlilikleri doğrultusunda hayata hazırlanmasını sağlayacak destek eğitimi prograbedensel Engellimları uygulamaktadır. Bu eğitim programları bünyemiz dahilinde; İşitme Engelli, Zihinsel Engelli, Otizm ve Öğrenme Güçlüğü çeken bireylere yönelik destek eğitim programlarıdır."Okul Kurucularından Semire Özdemir ise okulun fiziki yapısı hakkında bilgiler verdiği açıklamasında; "Okulumuzda 2 fizyoterapi odası, 19 bireysel eğitim sınıfı, 9 grup eğitimi sınıfı, Otizmlilere rahatlama odası, 2 Uygulama evi, Psikolog ve Rehberlik Odaları, Oyun Bahçesi, Atölye çalışmaları için sınıflar, Öğretmen odaları, toplantı odası, konferans salonu ve revir bulunmakta. Her eğitim programına kendi bireylerinin fiziki şartlarına uygun olarak hazırlanmış olan bir kat planı hazırladık. Her katta öğrencilerimizin güvenliği için gereken tüm önlemler alındı. Bedensel engelli öğrencilerimize yönelik getirmiş olduğumuz uzay teknolojisine sahip fiziksel aktivite aracımız Hatay'da tek. " dedi.
 
Okullarında verilen eğitimin tamamen ücretsiz olduğunu da belirten Semire Özdemir, "Devlet desteği ile yürütülecek olan işletmemizin kuruluş amaçlarından  biri de aslında geçmiş dönemlerde ücretsiz öğrenci alımı yapan okullarda ailelerin yaşadığı sıkıntılar. Bizler bu sıkıntıları çoğu zaman birebir yaşamış insanlar olarak ilk etapta gönüllülük esasıyla bu yola çıktık. Devlet desteği haricinde herhangi bir desteğe ihtiyaç duymadan yürüteceğimiz işletmemizde amacımız Hatay'da daha çok engelli bireye ulaşabilmek ve daha çok eğitim verebilmek.Öğrencilerimize verdiğimiz eğitim hizmetinin yanı sıra ulaşım hizmetimizi de ailelere yine ücretsiz olarak sunmaktayız. Bu anlamda kapasite olarak Türkiye'nin en büyük özel eğitim ve rehabilitasyon merkezi olurken aynı zamanda da statü olarak Hatay'da tek merkeziz."Kurucu ekibin sağlık ve sosyal hizmet personelinden oluştuğunu ifade eden kurucu müdür Kemal Yalçın; "Teknik kadromuz konusunda uzman kişilerden oluşmakta. 5 eğitim programımızda her 20 öğrenciye 1 öğretmen bulunuyor. Sosyal Hizmetler Emeklisi olarak şahsım ve diğer kurucu kadromuz öğrencilerimizin önce sağlık sonra eğitimleri için ellerinden geleni yaparak bu merkezi inşa ettik. Ve inanıyorum ki merkezimiz gönüllülük esasına dayalı olarak çalışan yegane merkezlerdendir. Ekibimizi özetlemek gerekirse, uzman kadromuz Emekli Hemşire Semire Özdemir, Pratisyen Doktor ve Aile Hekimi Tahsin Altunay, Uzman Çocuk Doktoru Ali Kuh, Hemşire Duygu Kılıç, Psikolog Recep Yürekdurmaz, Okul öncesi öğretmeni Müdüremiz Hatice Kuh'tan oluşmaktadır."dedi.Son olarak Ailelerin rehabilitasyon sürecinin her boyutuna aktif olarak katılmalarının ve eğitilmelerinin sağlandığını belirten Yalçın, "bütün bunlara ek olarak okulumuz bünyesinde oluşturduğumuz revir odamızda tüm engellilerimize belirli tarihlerde sağlık hizmeti verecektir" dedi.