Türkiye’nin zeytini Hatay’dan

<strong>Yıllık ortalama 200 bin ton zeytin &uuml;retilen Hatay, T&uuml;rkiye&rsquo;de &uuml;retilen toplam zeytin &uuml;retiminin y&uuml;zde 10&rsquo;unu ger&ccedil;ekleştiriyor. Bu yıl 517 bin dekar alanda yapılan zeytin &uuml;retimiyle 200 bin tonun &uuml;zerinde zeytin &uuml;retmeyi hedefleyen Hatay&rsquo;da zeytin hasadı devam ediyor.</strong>
Türkiye’nin zeytini Hatay’dan
Türkiye’deki toplam zeytin üretiminin yüzde 10'nunun gerçekleştirildiği Hatay'da zeytin hasadına başlandı. Yıllık ortalama 200 bin ton zeytin üretimi gerçekleştirilen Hatay’da zeytin hasadı devam ederken, Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Aydın Tüfekçi, bu yıl 517 bin dekar alanda yapılan zeytincilikle 200 bin tonluk zeytin üretiminin üzerine çıkmayı hedeflediklerini söyledi.Hatay’ın ülkemizin önemli zeytin merkezlerinden biri olduğuna dikkat çeken Tüfekçi, şunları söyledi, “ İlimizde 517 bin dekar arazide zeytin tarımı yapılmakta Yıllar itibariyle değişmekle beraber ortalama 200 bin ton civarında yıllık olarak zeytin üretimi yapılmaktadır. Ülkemizin zeytin üretiminin yaklaşık yüzde 10’u, Hatay ilimizden gerçekleştirilmektedir. Geçtiğimiz yıllar itibari ile özellikle son iki yılda mevsimsel ve iklimsel problemlerden dolayı ilimizde zeytin üretimi miktarında bir düşüş kaydedilmişti ama, bu yıl bölgemizde özellikle geçmiş yılların ortalamasının çok üzerinde bir üretim bekliyoruz.” Yaklaşık 200 bin tonun üzerinde bir üretimle bu yıl ortalamaların çok üzerinde bir üretim sezonu geçirmeyi hedefliyoruz. Gerek üretim miktarı açısından, gerek kalite açısından, gerekse geçmiş yıllardaki sofralık tane zeytin aynı zamandan yağ açısından fiyatların yüksek olması, geçmiş yıllara oranla iyi olması aynı zamanda çiftçimizin de yüzünü güldürmüş durumda. Çiftçimiz bu yılki üretimden son derece memnun.” dedi. Çiftçilere yönetil eğitim çalışmalarının sürdüğünü ifade eden Tüfekçi, “Üreticilere zeytin alanlarındaki kültürel işlemlerin uygun bir şekilde yapılabilmesi için biz bakanlık olarak, il müdürlüğü olarak, gerek budama, gerekse gübreleme, hasat ile ilgili işlemlerde eğitim çalışmalarımız devam ediyor. Çiftçiyle her zaman beraber müştereken çalışıyoruz. Özellikle hasadın usulüne uygun yapılması son derece önemli. Eğer usulüne uygun hasat yapılmaz ise hem mevcut araçların gelecek yılki üründe, hemde toplanan ürünlere zarar vermektedir. “Bu da kaliteyi etkilemektedir. Biz bakanlığımızın yüzde 50 hibe desteği kapsamında bu zamana kadar Hatay’a zeytin hasat makinesi olarak 190 hasat makinesine yüzde 50 hibe olarak destek verdik. Özellikle burada çiftçilerimizden eski usulle hasattan ziyade yeni makineli hasada geçmesini, verimli ve kaliteli bir ürün elde etmelerini tavsiye ediyoruz.” Zeytin üreticilerinden Nillüfer Çeliker’de 5 yıldan bu yana zeytin üretimi yaptığını belirterek, “Bu yıl organik üretim sertifikam olacak. Yaklaşık 500 zeytin ağacım var. Aslında dönem alan olarak düşünürseniz, oldukça az. 30 dönümün biraz üzerinde zeytinliğimizin miktarı. Ama benim ağaç sayım az. Çokta sıklaştırmak istemiyorum. Toprak gevşek gevşek kendine baksın. Çünkü bin yoğun gübre atmıyorum. Yoğun değil, hiç gübre atmıyorum. Kimyasal hiçbir şey kullanmıyorum. Ne ilaç ne gübre. Doğal yollarla mücadele etmeye çalışıyorum. Mesela zeytin güvesi için kimyasal hiç kullanmadım. Sadece bakteri kullandım.” dedi.
Yaser ÇAPAROĞLU/Ramazan ÇELİK


 
Türkiye’nin zeytini Hatay’dan haberi 07 Kasım 2015 00:00 tarihinde firmarehberim.com kaynak gösterilerek Yerel kategorisine Hatay muhabirimiz Erkan Mutlu İnan adına  tarafından  1750 kişi tarafından okunmuş 0 kişi tarafından beğenilip 0 kişi tarafından da beğenilmemiştir.

Hatay Firma Rehberi Firmanı Ücretsiz Ekle
Hatay Temsilcimiz olun Ek Geliriniz Olsun
Hatay Radyoları Canlı Radyo Dinle
Hatay İlanları Ücretsiz İlan Ekle
Hatay Yemek Tariflerini Ekle
Hatay Tvlerini Canlı İzle