Vali Lekesiz ASYAD’ı Ziyaret Etti

 Vali Lekesiz  Armutlu Mahallesi Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (ASYAD)’nde vatandaşların çay sohbetine katıldı.
Vali Lekesiz ASYAD’ı Ziyaret Etti

Çay sohbetinde, Vali Yardımcısı Orhan Mardinli, İl Jandarma Komutanı J. Alb.Mustafa Başoğlu, İl Emniyet Müdür Vekili İzzettin Emre, Çekmece Belediye Başkanı Cafer Özenir, ASYAD Başkanı Tevfik Erkek, Antakya Fırıncılar Odası Başkanı Semih Ezdeşir, Sümerler, Akdeniz, Gazi ve Armutlu Mahalle muhtarları, ASİYAD Başkan Yardımcısı ve üyeler de bulundu.

Vali Lekesiz yaptığı konuşmada, ilimizde yüzyıllardır sevgi, barış ve hoş görünün hakim olduğunu, farklı inançlar, farklı etnik kökenler, farklı dil ve dinden insanların uyum ve ahenk içinde yaşadıklarını kaydederek, ‘Hatay’ı hiç bilmeyen insanlar bile; ‘Orada uyum ve ahenk içinde yaşanıyormuş öyle mi?’ diyorlar. Komşumuz Suriye’de hiçbirimizin arzu etmediği gelişmeler yaşanıyor, bunlar bizim dışımızda olan hadiseler. Suriye bizim tarihi ve kültürel bağlarımız olan akrabamız, kardeşimiz. Bir an evvel oradaki olumsuzlukların sona ermesini temenni ediyoruz. Oradaki kutuplaşmanın bize de yansımaması için her zaman olduğundan çok daha fazla safları sıkılaştırmamız, daha sakin, daha sağduyulu ve serinkanlı olmalıyız.’dedi.

Hatay Devleti’nin 40 kişiden oluşan Millet Meclisi’nde Türk, Arap, Sünni, Alevi, Hıristiyan, Ermeni her kesimden insan olduğunu ve oybirliği ile Türkiye’ye katılma kararı aldıklarını hatırlatan Lekesiz, ‘O zamanki Hataylıların sloganı da ‘Ben, sen, o yok, biz varız’ idi. Dil, ırk, renk, cinsiyet, siyasi düşünce, felsefi inanç, din, mezhep ayırımı gözetmeksizin tüm Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları eşittir. Her bir vatandaşımız Türkiye Cumhuriyeti’nin şerefli bir üyesidir. Burası hepimizin ortak yurdu. Hep beraber bu ülkeyi, bu ili buralara taşıdık. Bundan sonra daha güzel günlere taşıyabilmek için de çelik gibi bir birlik beraberlik şart. Bu, olmazsa olmazımızdır.’diye konuştu.

Sıcak ve samimi bir sohbet ortamında gerçekleşen ziyarette Vali Lekesiz, muhtarlarımıza ve dernek başkanlarına eğitim, sağlık ve diğer konularda herhangi bir sorunları olup olmadığını da sorarak taleplerini dinledi.