Vali Lekesiz Basın Konseyi Başkanı Birgit’i Kabul Etti

Hatay Valisi Sayın M. Celalettin Lekesiz, Basın Konseyi Başkanı Orhan Birgit ve Basın Konseyi Yüksek Kurul Üyesi Yalçın Büyükdağlı’yı  makamında kabul etti.
Vali Lekesiz Basın Konseyi Başkanı Birgit’i Kabul Etti
Gazeteci-Halkbilimci Mithat Kalaycıoğlu’nun da bulunduğu kabulde konuşan Vali Lekesiz, konuklarına ilimiz hakkında bilgi verdi. Hatay’ın, insanlığın ortak macerasının yaşandığı çok özel bir il olduğunu söyleyen Lekesiz, Hatay’ın bugün birlik ve beraberlik içerisinde yaşama iradesinin 3 günlük 5 günlük bir şey olmadığını, yüzyıllara hatta binyıllara dayanan çok güçlü bir irade olduğunu vurguladı. Lekesiz, ‘Dağın eteği ne kadar geniş ise zirvesi de o kadar yüksek olur. Hatay’ın da tarih derinliğinden yaslanarak geldiği çok güçlü bir geçmişi var. Farklılıkları uyum içinde yaşatabilme becerisi ve kapasitesi var. Hatay’ın hoşgörüsü ve kardeşlik iklimi böyle bir şey. Köklü bir geçmişi olduğu için Hatay’ın kardeşliği, ufak tefek değerlendirmelerle bozulmaz. Burada yaşayan insanların ve Hataylıların zenginlik, avantaj, enerji kaynağı olarak gördüğü hususu, ayrışmanın unsuru olarak görmek isteyenler, oynanması gereken sinir uçları olarak görmek isteyenler olabilir. Bunlara karşı son derece dikkatli olmakta yarar var.’diye konuştu.
 

 

Basın Konseyi Başkanı Orhan Birgit ise, Konsey hakkında bilgi verdi. Basın Konseyi olarak 23 yıldır faaliyette olduklarını, yapının içinde gazetecilerin yanı sıra okur temsilcilerinin de bulunduğunu, çalışan serbest gazeteciler olarak ifade özgürlüğünü savunduklarını, Birleşmiş Milletler’in Türkiye’deki tanıdığı tek sivil toplum örgütü olduklarını ifade eden Birgit, Hatay’da son zamanlarda basına yansıyan gelişmeler hakkında bilgi edinmek üzere ilimizde bulunduklarını kaydetti. 

Vali Lekesiz, ziyaretin anısına konuğuna ‘Hatay Devleti Kitabı’nı hediye etti.