VALİ LEKESİZ DEN ÇİFTÇİLERE FİDAN

Hatay İli Tarım ve Kırsal Kalkınma Stratejik Planı çerçevesinde Yayladağı ilçemizde geçtiğimiz yıl 181 dekar alanda 20 bin 540 adet meyve fidanı dikilerek, 16 adet yeni meyve bahçesi kuruldu. Bu yıl ise 23 köyde 58 bin 605 adet meyve fidanı dağıtılarak, 592 dekar alanda 95 adet yeni meyve bahçesi kurulması hedefleniyor.
VALİ LEKESİZ DEN ÇİFTÇİLERE FİDAN
Bu çerçevede ilçede çiftçilerimize fidan dağıtımı gerçekleştirildi. Yayladağı Futbol Stadı’nda düzenlenen fidan dağıtım töreninde konuşan Hatay Valisi Sayın M. Celalettin Lekesiz, üreticilerimize Hatay İli Tarım ve Kırsal Kalkınma Stratejik Planı’nı anlattı. Vali Lekesiz, dünya tarım sektöründeki gelişmeler, ilimizin toprak yapısı, iklim kuşağı, havası, güneşi kısacası 972 ayrı veri incelenerek, uzman kişiler tarafından hazırlanan plana uyanların kazanacağını, uymayanların ise ömrünü deneme yanılma yöntemi ile geçireceğini söyledi. Lekesiz, ‘Biz bu planı hazırlayıp sizlere sunmazsak,  ömrünüzü deneme yanılma yoluyla geçirirsiniz ki, bu size de, ilçemize de, ülkemize de pahalıya mal olur. Lütfen bu plana uyalım. Sahip olduğumuz iklim bizlere muhteşem fırsatlar sunuyor. Çok bereketli bir coğrafyada yaşıyoruz. Tarım, sadece geçimi sağlama yöntemi değildir, tarım aynı zamanda zenginleşme sektörüdür. Bu topraklar ‘iyi kötü karnımızı doyurma’nın ötesinde sizi, ili, ülkeyi zengin hale de getirebilir. İşte şimdi bu fırsatın önü açıldı.
Tütün ekimi yaparak yılda 10-15 bin lira aldığınız yerden şimdi çok daha fazlasını alabileceğinizi fark edeceksiniz. Bir yandan barajlar ve göletler de yapılıyor. Plana uyarsanız biliniz ki yarınınız bugününüzden çok daha iyi olacak.’ diye konuştu.  ayladağı’nda 70 çiftçiye 60 bin fidan dağıtımının yapılacağını ifade eden Lekesiz, bu sayede 95 yeni meyve bahçesinin kurulacağını, yüzde 75’i İl Özel İdaresi tarafından karşılanan fidanların toplam tutarının ise 260 bin lira olduğunu kaydetti. Plan çerçevesinde ilçelerimizde Meyve Üreticileri Birliği kurulmasının yer aldığını ve Dörtyol, Erzin, Hassa ilçelerinde kurulduğunu hatırlatan Lekesiz, Yayladağı ilçemizde de bir an önce kurulması için harekete geçilmesi gerektiğini söyledi. Fidan dağıtım töreninde deneyimlerini diğer üreticilerle paylaşan çiftçi Mehmet Taşkıran ise, plana uyarak üretim yaptığını ve önceki yıllara göre daha fazla gelir elde ettiğini ifade ederek, ‘Plan ufkumuzu açtı, bizlere yenilikler getirdi. Emeği geçen herkese teşekkür ederim.’ diye konuştu.Diğer protokol üyelerinin konuşmalarının ardından Vali Lekesiz ve protokol üyeleri çiftçilere elma, erik, nar, armut, ceviz, badem, hurma ve zeytin fidanlarını dağıttı.Törene, Yayladağı Kaymakamı Tolga Polat, İlçe Belediye Başkanı Mustafa Kemal Dağıstanlı, İlçe Jandarma Komutanı Üsteğmen Tuncay Karakuş, İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Aydın Tüfekçi, İlçe Ziraat Odası Başkanı Mehmet Ali Ballı, kurum müdürleri ve çiftçiler katıldı.