Vali Lekesiz Hristiyanların Noel Bayramı'nı kutladı

Vali Mehmet Celalettin Lekesiz, kentte yaşayan Hristiyanların Noel Bayramı'nı kutlamak için Antakya Ortodoks Kilisesini ziyaret etti.
Vali Lekesiz Hristiyanların Noel Bayramı'nı kutladı
Lekesiz, Antakya Ortodoks Kilisesinde gerçekleşen bayramlaşma etkinliğinde yaptığı konuşmada, bayramların tüm dinlerde en özel günler olarak kabul edildiğini belirterek, tüm Hristiyan vatandaşların Noel Bayramı'nı kutladı.
     Bayramların barış ve kardeşlik duygularını yeniden hatırlatan ve canlandıran, millet olma bilincini tazeleyen günler olduğunu vurgulayan Lekesiz, ''Kentte bayramlardan aldığımız güç ve enerji ile hep beraber yaşama güzelliğini yeniden hatırlıyoruz. Tüm bayramların hep beraber kutlandığı Hatay'dan başka bir ilin olmadığını düşünüyorum. Bu zenginliğin farkına varıp geleceğe taşıma gayreti içinde olmalıyız'' dedi.

     Antakya Ortodoks Kilisesi Cemaati Vakfı Başkanı Fadi Hurigil ise Antakya'da, Müslümanların Kurban ve Ramazan bayramlarının, Alevilerin Gadir-i Hum Bayramı'nın, Yahudilerin de Hamursuz Bayramı'nın hep beraber kutlandığına dikkati çekerek, ''Mekanlar farklı olsa da duygular her zaman aynı'' diye konuştu.
     Toplanılan yerin cami, kilise ya da sinagog olmasının önemli olmadığını anlatan Hurigil, bunun da Antakya'ya özgü bir durum olduğunu dile getirdi.
     Bayramlaşmaya Vali Yardımcısı Şahin Bayhan, Antakya Belediye Başkan Vekili Aytaç Kınay, Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Rektörü Prof. Dr. Hüsnü Salih Güder, Emniyet Müdürü Ragıp Kılıç, Antakya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Hikmet Çinçin, Yahudi Cemaati Vakfı Başkanı Şaul Cenudioğlu ve kilise yöneticileri katıldı.