Vali Lekesiz Öğretmenlerle Akşam Yemeğinde Biraraya Geldi

Hatay Valimiz Sayın M. Celalettin Lekesiz,  Öğretmenevi’nde düzenlenen akşam yemeğinde öğretmenlerle bir araya geldi.
Vali Lekesiz Öğretmenlerle Akşam Yemeğinde Biraraya Geldi

Canlı müzik eşliğinde sıcak ve samimi bir ortamda gerçekleşen yemekte konuşan Hatay Valimiz Sayın M. Celalettin Lekesiz, öğretmenlik mesleğinin kutsallığına dikkat çekti. 

Lekesiz,‘ Cumhuriyetimizin kurucusu Büyük Atatürk iki ordudan bahseder. Askeri ordu ve eğitim ordusu. Askeri ordunun savaş alanında kazandığı başarının kalıcı olabilmesi, sürdürülebilir olması şüphesiz eğitim ordusuna bağlıdır. Bunun tartışılacak hiçbir yanı yoktur. İnsana yapılan yatırım yatırımların en önemlisidir. Kim insana yatırım yaparsa o ülke ayağa kalkar, sosyal ve ekonomik kalkınmasını tamamlar.’dedi.Öğretmenliğin çok zor bir görev olduğunu vurgulayan Lekesiz, ‘Ancak görevinizi icra ederken aldığınız lezzete tutunarak tüm yorgunluğu gideren seçkin bir ordusunuz. Diğer mesleklerde bunu görebilmek mümkün değil. Ben hayatımda sizin mesleğiniz kadar keyifli ve lezzetli meslek tanımıyorum. Körpecik dimağların size sığındığı, onların dişine taş değmemesi için verdiğiniz nasihatları bir ömür boyu yanlarında taşıdıkları çok yüce bir görev. Bir çok öğretmenimiz çarşıda, sokakta mutlaka yaşıyorlardır, yıllar önceki öğrenciniz sizi gördüğünde tereddütsüz elinize sarılır ve saygı ile öper. Hiçbir meslek ülkenin Cumhurbaşkanına açıktan el öptürebilecek kadar manevi bir otoriteye, bir saygıya kavuşmamıştır, bu sadece öğretmenlik mesleğinde vardır. Sizler ülkenin manevi mimarlarısınız.’diye konuştu. 

Lekesiz, çocuklarımızı her türlü olumsuzluklara karşı koruyacak ve onları dünya yokuşunu çıkabilmekleri için ihtiyaç duydukları enerji ile donatacak olan kişilerinöğretmenler olduğunu da vurgulayarak, ‘Sizler cehaletle mücadelenin askerlerisiniz. Dolayısı ile sizlerde de cehaletin zerresinin bulunmaması lazım. Zira sahip olduğunuz görev size böyle bir sorumluluk yüklüyor.’şeklinde konuştu.  

Bilgi olmadan ülkelerin yarına güvenle yürüyebilmelerinin mümkün olmadığını kaydeden Lekesiz, ‘21 yüzyıldaki, gelecekteki insan hamurunu şekle sokacak, insan modeline imza atacak sizlersiniz. O halde öğretmenlerimizin gündeminde bilgi toplumunun sorunları yer almalı ve bunlara açık olmalıdırlar. Lütfen bilgi toplumunun sorunları gündeminizden eksik olmasın. Her geçen gün hemen tüm okullarımıza doğru yayılmaya başlayan fiziksel altyapı ile beraber çocuklarımızı 21. yüzyılaiyi hazırlayalım. Çocuklarımızı, dünyanın her bir köşesindeki akranları ile rekabet edebilecekleri şekilde geleceğe hazırlayalım. Sizlerle beraber çok daha güçlü bir ülkeyi inşa edeceğimizin altını çizerek hizmetleriniz için teşekkür ederim.’ diye konuştu.

Güzel Sanatlar Lisesi müzik grubunun seslendirdiği birbirinden güzel türkülerle renklenen akşamda öğretmenler tanışma, kaynaşma ve eğlenme fırsatı bulurken AB projeleri kapsamında ‘Bu Benim Eserim Projesi’, sportif faaliyetler ile mesleki alanlarda başarılı olan ve farkındalık yaratmış öğretmenlere Vali Lekesiz tarafından ‘Beyaz Zambaklar Ülkesinde’ kitabı armağan edildi.İlMilli Eğitim Müdürü Osman Şimşek ise, öğretmenlerin bir araya gelerek kaynaşmalarını sağlayan bu özel gece için Vali Lekesiz’e teşekkür etti.