Valis Lekesiz Danimarka'nın Ankara Büyükelçisi Madsen'i kabul etti

 Lekesiz, kabulde yaptığı konuşmada, Madsen'in TBMM ve AB tarafından ortaklaşa yürütülen ''Parlamentolar Arası Değişim ve Diyalog Projesi'' kapsamında gerçekleştirilen ''Göç Yönetim Sempozyumu'' kapsamında kentte geldiğini söyledi.
Valis Lekesiz Danimarka'nın Ankara Büyükelçisi Madsen'i kabul etti
  Danimarka'nın AB Dönem Başkanlığını yürütmesinin de Madsen'in kentte olmasında etkisi bulunduğunu ifade eden Lekesiz, düzenlenen sempozyumun dünyanın ve insanların ortak sorunlarından bir olan göç olgusunu işlediğini belirtti.
     Lekesiz, sempozyumda, insanların ekonomik ve siyasi nedenlerden dolayı yaşadıkları yerleri terk etmek ve daha rahat bir yere göç etmelerinin ortaya çıkardığı sorunlar üzerinde fikir yürütüleceğini kaydetti.
     Büyükelçi Madsen ise, bundan önce 5 parlamenterle birlikte yine kente geldiğini ve Hatay'ın kültür ve turizm potansiyeline hayran kaldığını söyledi.

     Suriye'den gelen misafirlere Hatay Valiliği'nin gösterdiği yaklaşımın hem Türkiye'de hem dünyada takdir kazandığını belirten Madsen, Suriyeli misafirlerin iyi bir şekilde karşılanmasının ve barınma imkanlarının sağlanmasının AB tarafından önemle takip edildiğini ifade etti.
     Madsen, daha önceki gelişlinde kampları inceleme imkanı bulduğunu ve gerçekten Suriyeli vatandaşların yaşadığı kampların 5 yıldızlı kamplar olduğuna bizzat şahit olduğunu dile getirdi.
     Konuşmaların ardından Lekesiz, Madsen'e ''Hatay İli Yıllığı'' kitabını hediye etti.