Van'daki okul sıraları Hataylı hükümlülerden

Hatay Açık Ceza İnfaz Kurumundaki hükümlüler, Van'daki depremlerin ardından yıkılan okullar için sıra yapıyor.
Van'daki okul sıraları Hataylı hükümlülerden
Hatay Açık Ceza İnfaz Kurumu Müdürü Recep Göğüş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, daha önce Hatay E Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu bünyesinde bulunan açık cezaevinin, atıl durumdaki 63 dönümlük Tekel binasının alınmasıyla yeni yerine taşındığını belirtti.
     Binanın, açık cezaevi olarak düzenlenmesi için cezaevindeki 143 hükümlüyle çalışma yürüttüklerini vurgulayan Göğüş, çalışmanın tamamlanmasıyla binanın 350 hükümlü kapasiteli açık cezaevine dönüştürüleceğini söyledi.
     Göğüş, cezaevinde bulunan hükümlülerin meslek sahibi olması ve topluma kazandırılması için de çeşitli çalışmalar yaptıklarını bildirerek, 10 hükümlüye yönelik mobilya yapımı konusunda eğitim verildiğini ifade etti.

     Özel bir firma ile 10 ay önce yapılan anlaşma gereği hükümlülere meslek edindirme kursu verildiğini anlatan Göğüş, eğitimin ardından oluşturulan atölyede çalışan hükümlülere günlük 20 lira ödeme ve iş kazası sigortası yapıldığını kaydetti. 
     Göğüş, eğitimin ardından usta öğreticiler gözetiminde mobilya üretimine başlayan hükümlülerin, Van'da meydana gelen depremlerin ardından yıkılan okullardaki sıra ihtiyacını karşılamak için sıra yaptığına değinerek, hükümlülerin yaptığı 2 bin adet sıranın kısa süre sonra Van'a gönderileceğini kaydetti.
     Firma yetkilisi Abdullah Akyol da mobilya yapmayı öğrettikleri hükümlülerle çalışmaktan mutluluk duyduğunu vurgulayarak, hükümlülerin işlerini en iyi şekilde öğrenmek için büyük gayret gösterdiğini söyledi.
     Hükümlülerin, Van'daki okullara gönderilmek üzere sıra yapmanın mutluluğu içinde olduğunu ifade eden Akyol, ''Hükümlülerimiz çorbada tuzları olduğu için çok mutlu. 2 bin sırayı kısa sürede bitirerek Van'a gönderceğiz'' dedi.