YAYLADAĞI ÇİLEK ÜRETİM ALANINI BU YIL İKİYE KATLIYOR

Yayladağı ilçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Yakup Karasoy ilçede çilek üretim alanının bu yıl ikiye katlanacağını kaydetti.
YAYLADAĞI ÇİLEK ÜRETİM ALANINI BU YIL İKİYE KATLIYOR
 Karasoy, konu ile ilgili yaptığı açıklamada, ilçede geçen yıl 20 dekar alanda yapılan çilek üretiminin, bu yıl Kızılçat, Cabala, Şakşak köylerinde ve ilçe merkezinde 6 üreticinin 20 dekar alanda yeniden bahçe kurması ile 40 dekar alanda üretimi planlandığını ifade etti.
     İlçenin Tarım ve Kırsak Kalkınma Stratejik Plan doğrultusunda yaygınlaştırmayı planladığı, ilçe çiftçilerine birim alandan ekonomik getirisi yüksek olan çilek üretimini artırarak, daha çok kişinin geçim kaynağını sağlayacağı düşünüldüğünü belirten Karasoy, bu yıl 40 dekar alanda 150 ton verim alınacağı, bununda yaklaşık 300 bin TL gelir getirerek üreticilerin kısa sürede yüksek gelir elde edeceklerini kaydetti.

     Karasoy, ayrıca önümüzdeki yıllarda organik çilek yetiştiriciliği projelerinin uygulamaya geçerek, Yayladağı Çilek üretimi ile sözü edilen bir ilçe olacağı, hedefin çilek alanlarını artırmak ve birim alandan en yüksek verim alarak, üreticilerin gelir seviyelerini yükseltmek olduğunu ifade etti.