YAYLADAĞI'NDAKİ SURİYE VATANDAŞLARA ZİYARET

Suriye'nin Türkiye sınırına yakın bazı köylerinde yaşayan ve ülkelerindeki baskıdan kurtulmak istedikleri iddiasıyla Hatay'ın Yayladağı sınırındaki tel örgüyü aşarak Türkiye'ye giren ve şu an çadır kentte bekletilen 263 Suriyeli, birinci derece yakınları ile görüştürülmeye başlandı.
YAYLADAĞI'NDAKİ SURİYE VATANDAŞLARA ZİYARET
AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, Suriye vatandaşlarının bir grup yakını, sabah saatlerinde çadırların kurulduğu eski TEKEL binasının bulunduğu alana geldi.
     Girişteki polislerle bir süre konuşan yakınları, daha sonra gerekli kontroller yapılıp, kayıtları alınarak içeri alınmaya başlandı.
     Suriye vatandaşlarının geldiği ilk gün yerleştirildikleri Fehmi Dinçer Spor Salonu'na gelen ancak eşiyle görüşemeyen Şerife Döndeş de çadırların olduğu yere geldi.
     Gazetecilere eşinin dün kapıya geldiğini bu sırada kısa bir görüşme yaptığını ancak çok konuşamadığını belirten Döndeş, açıklamanın ardından içeri girdi.
 
  
     Suriyeli vatandaşlar arasında yakınları olduğunu belirten Meryem Duymaz da gözyaşları içinde yaptığı açıklamada, yakınlarından haber almak istediğini kaydetti.
     Duymaz, akrabalık derecesinin belirlenmediği için bekleyişini sürdürüyor.
     Yetkililer, Suriyeli vatandaşlarla birinci dereceden akrabası olan kişilerin görüştürüleceğini bildirdiler.
     Bu arada, Suriyeli çocukların çadır kentin kurulduğu alandaki eski lojman binalarının yanında bulunan salıncaklar da oyun oynadıkları görüldü.