Yeni müze inşaatı tüm hızıyla devam ediyor.

Dünyanın sayılı müzelerinden biri olacak.. Maşuklu beldesinde İş kur il binasının hemen bitişiğinde geçtiğimizin yılın Mayıs ayında temeli atılan yeni müze inşaatında çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor. 
Yeni müze inşaatı tüm hızıyla devam ediyor.
Sayısız kültürel mirasa sahip olan ilimizde, bu değerlerin sergilenmesi ve gelecek kuşaklara aktarılması amacıyla 53 dönümlük alanda yapılan çalışmalar titizlikle sürüyor. Gelecek yılın Ekim ayında tamamlanması beklenen müze Bodrum+zemin+1 kat, 4 kısım ve 16 bloktan oluşuyor. Tamamlandığında müzeyi aynı anda 800 ziyaretçinin gezebileceği bildirildi. 
Şimdiki müzede sergilenemeyen eserlerin de görücüye çıkarılacağı yeni Arkeoloji Müzesi, ilimizin ilk çağlardan Ortaçağa kadar geçmiş yerleşimlere ve kültürlere tanıklık eden arkeolojik malzemelerin korunduğu, onarıldığı, araştırıldığı, yorumlandığı, öğrenme ve bireysel gelişim için toplumun her kesiminin dikkatine ve beğenisine sunulduğu yeni müzecilik anlayışının fiziksel ve içeriksel tüm gerekliliklerini bünyesinde barındıran bir kültür kurumu, içerdiği ve sunduğu koleksiyonlar itibarıyla yalnızca ülkemizin değil, dünyanın sayılı arkeoloji müzelerinden biri olacağı ifade edildi. 

Müzik eşliğinde ışık oyunları ile farklı bir atmosfere sahip olacak müzenin, tarihe ve arkeolojiye merak duyan herkeste derin bir heyecan uyandıracağı belirtilirken, müzenin 2 adet işlik ve uygulama alanı, 2 adet sözel kurs salonu, çocuk müzesi gibi eğitim alanları ile birlikte sosyal aktiviteleri de bünyesinde barındırarak ilin kültür hayatına katkıda bulunacağı, 249 m².lik kütüphane ve arşiv bölümüyle araştırmacılara daha kaliteli hizmet vereceği belirtildi. 
Müzede, hediyelik eşya satış merkezleri, kapalı sergileme alanları, bahçesinde lahitler, sütun başlıkları, büyük taş eserler, gezinti yolları, çok amaçlı yeşil alanlar, spor alanları, kafeterya, mutfak, dinlenme alanları, toplantı salonu ve otoparkta yer alacak.