Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme (TKDK) kurumu bilgilendirme toplantısı düzenledi

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme (TKDK) kurumu üyeleri dün saat 10.00’ da Deniz Sitesi Barikan Tesislerinde bilgilendirme toplantısı düzenledi. Türkiye'de aralarında Hatay'ın da bulunduğu 20 ilde kurulan Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Hatay İl Koordinatörlüğü, köy muhtarları ile bir toplantı düzenleyerek kurumları ve proje hazırlama konusunda slayt gösterileriyle bilgi verdi.

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme (TKDK) kurumu bilgilendirme toplantısı düzenledi

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) İl Koordinatörlüğü uzmanı Veysel Tarkan Tan’ın sunum yaptığı toplantıda katılımcılara, AB ve Türkiye tarafından eş finansman şeklinde finanse edilecek yatırım konuları ve proje teknik bilgileri hakkında ayrıntılı bilgi verildi.

 

TKDK İl Koordinatörü Doktor Savaş Özgürsoy konuşmasında, TKDK’nın 2010 yılında 20 İl’de kullandıracağı 290,5 milyon Avro AB hibe fonundan ve buna Türkiye’nin katkısı da eklenince toplam 363 milyon Avro kaynaktan Hatay’ın en fazla pay alması için çalıştıklarını bunu gerçekleştirmek için en uzak köylere, yaylalara da ulaşarak halka tanıtım ve bilgilendirme yapacaklarını vurguladı.

 

Ayrıca, bu tür tanıtım ve bilgilendirme toplantılarına proje kabulüne kadar devam edeceklerini açıklayan Dr. Özgürsoy, bu çerçevede aşağıda belirtilen plan dahilinde ilgili ilçelerde tanıtım ve bilgilendirme toplantılarına devam edileceklerini vurguladı.

 

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) İl Koordinatörlüğü uzmanı Veysel Tarkan Tan yaptığı sunumda, önümüzdeki aydan itibaren girişimciler tarafından hazırlanan projeleri kabul etmeye başlayacaklarını söyledi.

 

Hatay´da arıcılık, bal işleme, tıbbi ve aromatik bitki türleri ile süs bitkileri yetiştiriciliği konusunda yatırımcılara destek verileceğini ifade eden Tan, şöyle devam etti: “Hatay, bitki çeşitliliği açısından çok önemli bir konumda. Bu çeşitlerin en iyi şekilde değerlendirilip hak ettiği noktaya getirilmesi gerekiyor. Amacımız, yapılacak destekle ürünlere katma değer kazandırmak ve uluslararası alanda hak ettiği noktaya getirmek.

 

Örneğin bölgemizdeki defne, zahter, çakşır gibi aromatik bitkiler ile ceviz ezmesi, kabak tatlısı, künefe ve taş kadayıfın değerlendirilip daha geniş kitlelere satışının yapılması lazım. Bu kapsamda, Hatay´ın yerel ürünlerinin değerlendirilmesi için yatırımcılara finansman desteği verilecek.”

 

Tan ayrıca, destek alınabilmesi için projenin kırsal alanlara yönelik olması ve yatırımcının proje sonunda Avrupa Birliği standartlarını sağlayacağını taahhüt etmesi gerektiğini söyledi.

 

Temel hedefi tarım sektörünün genelinde olduğu gibi, kırsal alanda yaşayan vatandaşların, gelir düzeyinin yükseltilmesi, gelir dağılımının iyileşmesi, doğal kaynakların korunarak kullanılması ve zenginliklerin tüm insanlara yansıtılması olan TKDK, IPARD programı kapsamında, tarım sektörü ile kırsal alanda faaliyet gösteren üreticilere, projeler karşılığında ve sözleşmelerine uygun olarak toplamda 750 Milyon Euro hibe desteği sağlayacak.

 

Yoğun ilgi gösterilen toplantı, TKDK İl Koordinatörlüğü uzmanı Veysel Tarkan Tan’ın sunumundan sonra soru – cevap bölümü ile son buldu.