Yöresel sorunları karikatürlerle dile getiriyor

Ulusal ve yerel sorunlarını kendi diliyle yazdığı ve çizdiği mizahi karikatürlerle dillendiren Gazeteci-Karikatürist Mehmet Doğru, yaşama mizahi bir pencereden baktığını belirtiyor.
Yöresel sorunları karikatürlerle dile getiriyor

Hatay'ın Samandağ İlçesi'nde yayınlanan Cemre Gazetesi'nde yaklaşık 6 yıldır, "Ters Köşe" adlı köşesinde Türkiye'de ve Hatay'da yaşanan sorunları kendi mizahını oluşturarak karikatürize ediyor. Doğru, mizahi dille ele aldığı konularla halkın düşünmesi ve sorgulamasına yardımcı olduğunu belirtiyor. 52 yaşındaki Doğru, 6 yıldan beri bu işle uğraştığını ifade ederek, "Ben eskiden kendi kendime çizimler yapardım, bu çizimleri yaklaşık 6 yıldır, Cemre Gazetesi'ndeki 'Ters köşe' adlı köşemde çizmeye başladım. Amatör bir ruhla çiziyorum" diyor.

Doğru, Arapça deyim, atasözü ve mizahı birleştirdiğini belirterek, şunları söylüyor: "Ülkemizde yaşanan sorunların yanı sıra Hatay'da gelişen olayları derliyorum. Sokağa çıktığımda gördüğüm her şey benim için bir malzemedir. Çünkü ben halktan besleniyorum. Örnek parkta otururken, otobüsteyken yani hayatın her yerinden gördüğüm izlenimleri mizahi bir şekilde halka ulaştırıyorum."

Sol değerlerden beslendiğini belirten Doğru, "Karikatür çizmeyi kendi kendime öğrendim. 6 yıldır amatörce çiziyorum. Özellikle bu bölgeye özgü göç, esrar, düğün kültürü ve sorunları çizimlerime yansıtıyorum. Bu nedenle halk kendi sorunlarıyla karikatürlerle yüzleşince daha da beğeniyor ve ilgi topluyor" diyor.

Küçük yerlerde mizah yapmanın çok zor olduğunu ifade eden Doğru, iyi karikatürlerin beğenildiğini, ama eleştirel karikatürlerin muhataplarının ise sorunlar yarattığını belirtiyor. Doğru, bu tür sorunların yaşanmasının nedenini ise, küçük yerlerde herkesin birbirini tanımasına bağlıyor. Doğru, kendi ana dili olan Arapça bilmeceleri derlemeye çalıştığını ve en yakın zamanda bunu kitap haline getireceğini de belirtiyor.