ADALET BAKANI ERGİN:2007 YILI REFERANDUMUNDA HAYIR DİYENLER BU YIL DA HAYIR DİYOR

ADALET BAKANI ERGİN  -''2007 YILINDA CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMİ İÇİN YAPILAN REFERANDUMA KARŞI ÇIKANLAR, BUGÜNDE ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİNE KARŞI ÇIKIYOR''
ADALET BAKANI ERGİN:2007 YILI REFERANDUMUNDA HAYIR DİYENLER BU YIL DA HAYIR DİYOR
Adalet Bakanı Sadullah Ergin, 2007 yılında cumhurbaşkanlığı seçimi için yapılan referanduma karşı çıkanların bugün de Anayasa değişikliğine karşı çıktığını söyledi.
     Ergin, 12 Eylül tarihinde yapılacak referandum çalışmaları kapsamında merkeze bağlı Tanışma köyü ile Avsuyu beldelerini ziyaret ederek, vatandaşlarla biraraya geldi.
     Anayasa değişiklik paketiyle, vatandaşın haklarını arttırdıklarını ifade eden Ergin, referandumda hangi parti ya da görüşten olursa olsun herkesten destek beklediklerini söyledi.
     Bazı çevrelerin Anayasa değişiklik paketine, ''AK Parti'nin Paketi'', diyerek 'Hayır' kampanyaları düzenlediğini vurgulayan Ergin, şöyle devam etti:
     ''Bu parti seçimi değil. Verilen oylar AK Parti'nin de değil. Partileri oylayacağımız seçim, 2011 yılında. Orada, AK Parti'yi beğeniyorsanız oy verirsiniz. Biz sadece vatandaşın karar hakkının daha güçlü olmasını istiyoruz. 2007 yılında genel seçim yapıldı ve AK Parti yüzde 47 oy aldı. Daha sonra yapılan cumhurbaşkanının seçilmesiyle ilgili halk oylamasında da yüzde 70 oy çıktı. 2007 yılında cumhurbaşkanlığı seçimi için yapılan referanduma karşı çıkanlar bugün de Anayasa değişikliğine karşı çıkıyor. Buna karşı çıkanlar cumhurbaşkanını halk seçmesin, ortalık karışır kaos çıkar dediler. Vatandaşlarımız, 'muhtar milletvekili seçebiliyorsa cumhurbaşkanını da pekala seçebilir' dediler. Karşı çıkanlar bu milleten korkuyorlar.''
     Egemenliğin, gücün sahibinin millet olduğunu ifade eden Ergin, Anayasa değişiklik paketiyle yetkiyi vatandaşa verdiklerini kaydetti.
     Ergin, Tanışma köyünün ardından merkeze bağlı Avsuyu beldesine geçerek, Belediye Başkanı Mustafa Bulut ve vatandaşlarla biraraya geldi.
     Anayasa değişiklik paketiyle, vatandaşın bireysel olarak Anayasa Mahkemesine başvurabileceğinin altını çizen Ergin, pakette ayrıca memurlara, emeklilere yönelik de önemli düzenlemelerin yer aldığını ifade etti.
     Ergin, 12 Eylül tarihinde yapılacak referandumda vatandaşların oy kullanabilmeleri için mutlaka TC kimlik numarasının olması gerektiğini hatırlattı.