95 MAHALLE PERİYODİK PROGRAMLA İLAÇLANIYOR

Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci, vatandaşlardan gelen yoğun talep ve şikâyetler üzerine kentin ilaçlama konusunda ellerini taşın altına soktuklarını, mağduriyetleri gidermek amacıyla 5 ayrı ilaçlama ekibi oluşturarak Antakya’ya bağlı 95 mahalle de ilaçlama faaliyeti yürüttüklerini belirtti.
95 MAHALLE PERİYODİK PROGRAMLA İLAÇLANIYOR
Başkan Kimyeci esas itibariyle 5216 Sayılı Büyükşehir Belediye Kanunu’nun 7. maddesinin (i) fıkrası gereğince Büyükşehir Belediyesi’nin görevleri arasında sayılan ‘çevrenin korunmasını sağlamak, çevre kirliliğine meydan vermeyecek tedbirleri almak” görevini yerine getirmeyen Büyükşehir Belediyesi’nin bu zafiyetinden kaynaklı haşere ve sivrisineklere karşı kent genelinde düzenli olarak ilaçlama çalışması yaptıklarını vurguladı. Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci konuyla ilgili yaptığı açıklamada detaylı bilgilere de yer verdi. Kimyeci açıklamasında  şu değerlendirmelerde bulundu.5216 Sayılı Büyükşehir Belediye Kanunu’nun 7. maddesinin (r) fıkrası Büyükşehir Belediyesi’ne Kanalizasyon hizmetlerini yürütmek ve derelerin ıslahını yapmak görevini vermiştir. Aynı kanunun 7. Maddesinin (i) fıkrası “sürdürülebilir kalkınma ilkesine uygun olarak çevrenin korunmasını sağlamak, çevre kirliliğine meydan vermeyecek tedbirleri almak” görevini de Büyükşehir Belediyesi’nin görevleri arasında saymıştır. 
 
“Büyükşehir Belediyesi’nin kanunla verilmiş olan bu görevlerini yapmak konusundaki kayıtsızlığı nedeniyle henüz yeni kurulmuş olan Antakya Belediyesi’nin sivrisinek vb. diğer haşerelere karşı mücadele başlatmasını zorunlu hale getirmiştir. Vatandaşlarımızın bu konuda talebini yerine getirerek, mağduriyetini gidermek amacıyla hızla 5 adet uçkun mücadele ekibi ve bir adet larva mücadele ekibi oluşturan belediyemiz sorumluluk sahası içinde kalan 95 mahalleyi belli bir program çerçevesinde ilaçlamaya başlamıştır.Yapılacak ilaçlamaların özellikle larva ilaçlamasının başarıya ulaşabilmesinin ön şartı Büyükşehir Belediyesi’nin sivrisinek üreme yuvalarına dönüşmüş olan başta Asi Nehri olmak üzere bütün derelerin taban ve yataklarının ıslahının biran önce yapılmasıdır. Derelerin ıslahı yapılmadan ve belediyemize yeni katılan mahallelerdeki kanalizasyon vb. altyapı sorunları giderilmeden yapılacak larva ve sivrisinek mücadelesinin istenilen seviyede pratik sonuçları olmayacaktır. Bizler Antakya Belediyesi olarak vatandaşlarımıza sineksiz bir ortamda rahat bir yaz mevsimi geçirmelerini sağlamak için elimizden gelen azami çabayı sarf etmekteyiz. Belediyemizin uçkunla mücadele ekipleri Pazar günü hariç her gün ilaçlama faaliyeti yürütmekte olup, bundan sonrada çalışmalarımız hızla devam edecektir.