Cumhurbaşkanı Tayfur Sökmen Törenle Anıldı

Hatay Devleti’nin ilk ve tek Cumhurbaşkanı Tayfur Sökmen, ölümünün 37. yılında törenle anıldı.

Valilik binasında gerçekleşen törene Hatay Valisi Sayın Erdal Ata’nın yanı sıra, Sayın Sökmen’in yakınları, 2’nci Hudut Alayı Komutanı P. Alb. Mehmet Atilla Kayı, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Rektörü Prof. Dr. Hasan Kaya, Vali Yardımcıları, Antakya Kaymakamı Eflatun Can Tortop, Defne Kaymakamı Hakkı Uzun, Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci, kurum müdürleri ve öğrenciler katıldı. 
Hatay Valisi Sayın Erdal Ata’nın Valilik binası önünde bulunan Atatürk anıtı ve Tayfur Sökmen anıtına çelenk koymasıyla başlayan tören, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunması ile devam etti.  Antakya Anadolu Lisesi Öğretmenlerinden Mehmet Yetim’in ‘’Tayfur Sökmen’’ konulu konuşması ve aynı lisenin öğrencilerinden Rahime Nur Kıyak’ın ‘’Kırk Asırlık Türk Yurdu’’ şiirini okumasının ardından Vali Ata, Valilik Tayfur Sökmen Toplantı Salonu’nda Sökmen ailesi ve zamanın devlet adamlarının yakınlarını misafir etti. 
Burada konuşan Vali Ata, öncelikle Devletin kuruluşunda ve Türkiye Cumhuriyeti’ne ilhakında tarihi bir görev üstlenmiş olan Sayın Tayfur Sökmen’i bu ölüm yıl dönümünde de minnet ve şükranla andıklarını belitti. Vali Ata, ‘’Merhum Tayfur Sökmen, Hatay’ın tam bağımsızlığa kavuşmasında ve Anavatana katılmasında çok büyük emekleri olan bir devlet büyüğümüzdür. Sizler böyle bir aile büyüğünüz olduğu için gurur duyuyor olmalısınız. Biz o yıllara şahit olmadık, ancak kitaplardan okuduğumuz kadarıyla biliyoruz. Ama Sökmen ailesini öyle tahmin ediyorum ki Türkiye’de tanımayan yoktur. Sizlere teşriflerinizden dolayı çok teşekkür ediyorum. Temennimiz sevgili öğrencimizin şiirinde dediği gibi Hatay’ın sonsuza kadar Türk yurdu olarak kalmaya devam etmesidir.’’  şeklinde konuştu.

Cumhurbaşkanı Tayfur Sökmen Törenle Anıldı haberi 08 Mart 2020 12:37 tarihinde FirmaRehberim.com kaynak gösterilerek Yerel kategorisine Hatay Valiliği adına Hatay / Antakya muhabirimiz Hatice Ekmekçi tarafından Valilikler sektörüne eklenmiş olup  362 kişi tarafından okunmuş 0 kişi tarafından beğenilip 0 kişi tarafından beğenilmemiştir.
Haberi Beğendiniz mi?
Okunma
Muhabir
İlgili Firma
İlgili Sektör
Kategori
Şehir
Cumhurbaşkanı Tayfur Sökmen Törenle Anıldı haberi, Hatay Antakya Yerel Haberleri hatay ili antakya ilçesi mahallesinde Yerel kategorisinde yer almakta olup 2020 yılı içerisinde 362 kişi tarafından ziyaret edilmiştir.
Cumhurbaşkanı+Tayfur+Sökmen+Törenle+Anıldı Haberin+Detayları+için+Tıklayın!
Bizi Beğendiysen Sayfanda Paylaş ve Oy Ver!
Cumhurbaşkanı Tayfur Sökmen Törenle Anıldı Son Dakika Hatay Haberleri Firma RehberimCumhurbaşkanı Tayfur Sökmen Törenle Anıldı Son Dakika Hatay Haberleri Firma Rehberim51 0.0 | 0 Oy