Daha Güvenli Yarınlar İçin Kentsel Dönüşüm

Kentsel Dönüşüm Projesi Kırıkhan İlçemizden Başlatıldı 

Ülke genelinde  başlatılan Kentsel Dönüşüm Projesi askeri lojmanın yıkımı ile başladı.

Daha Güvenli Yarınlar İçin Kentsel Dönüşüm

Yıkım dolayısı ile düzenlenen törende konuşan Vali  Lekesiz, ‘Bugün Sayın Başbakanımızın startını vereceği ve 33 ilde 150 binanın aynı anda yıkımına başlanacak olan büyük bir dönüşümün ilk adımını atıyoruz. Bu vesileyle yapılacak olan kentsel dönüşümün ilimiz ve ülkemiz için hayırlı olmasını dilerim.’dedi. 

Kentsel Dönüşüm Projesi’nin, ilimiz ve ülkemiz için  bu alanda yapılan devrim niteliğinde bir yenilik olduğuna dikkat çeken Lekesiz, ‘Bu fırsattan il ve ilçeler olarak en iyi şekilde yararlanmamızda büyük faydalar var.’dedi. 

İlimizde ilk aşamada 3 adet kamu binası yıkımının gerçekleşeceğini kaydeden Lekesiz, ‘Yaranın sarılması, tedavi edilmesi yerine, yaranın ortaya çıkmaması anlayışının kazandırılması fevkalade önemli. İşte burada da bu Kanun’la beraber getirilen yeniliklerle ve reformla büyük afetler olup can ve mal kaybı yaşandıktan sonra yaraların sarılması yerine, önceliğimiz can kayıpları yaşanmadan tedbir alınması halidir.’ dedi. 

Lekesiz, ‘Yarınların şehirlerinin her yönüyle daha yaşanabilir ve sürdürülebilir olmasına katkıda bulunmak, kaçak yapılaşmayı engellemek, olası tüm doğal afet risklerini de bertaraf edecek şekilde şehirlerimizin yeniden fenni ve sıhhi standartlara haiz bir şekilde yapılandırılması amacıyla projenin ilimizdeki başlangıcını buradan yapıyoruz.’şeklinde konuştu. 
 

Riskli alan ve riskli yapı tespit çalışmalarının başlatılması yönündeki Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın konuya ilişkin talimatının tüm Mahalli İdarelerimize iletildiğini, çalışmalar tamamlandığında Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından belediyelerimizce tespit edilen riskli alan tespitlerinin Çevre ve Şehircilik Bakanlığımıza ailetileceğini, Bakanlığımız tarafından yapılacak değerlendirmeler neticesinde konunun Bakanlar Kurulu’na sunulacağını hatırlatan Vali Lekesiz; ‘Bakanlar Kurulu tarafından riskli alan olarak belirlenen alanlarda, riskli yapı olarak tespit edilen yapı için yenilenme şeklinde dönüşüm çalışmaları Mahalli İdareler tarafından yapılacaktır. Riskli yapı tespitleri öncelikli malikler tarafından, Bakanlıkça lisanslandırılan kuruluşlara yaptırılacaktır. 6306 sayılı Kanun’da riskli yapıların tespiti için yetki verilen kuruluşların arasında ilimizden Hatay İl Özel İdaresi, Antakya Belediye Başkanlığı, Mustafa Kemal Üniversitesi, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü bulunuyor.’dedi. 

Vali Lekesiz, vatandaşlarımızın Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın Dönüşüm Projeleri özel hesabından tespit kredisi, yıkım kredisi, güçlendirme kredisi, enkaz kaldırma ve yenileme kredilerinden yararlanabileceklerini de sözlerine ekledi. 

Çevre ve Şehircilik İl Müdürü M. Melik Kara’nın da konu ile ilgili olarak bilgi verdiği törende daha sonra askeri lojmanın yıkımı için ilk kepçe vuruldu. 

Törene, Vali Yardımcısı H. Volkan Köksal, Kırıkhan Kaymakamı F.Fikret Çelik, Antakya Belediye Başkan Vekili H.İbrahim Yelkaya, İlçe Garnizon Komutanı Piyade Yarbay Ragıp Taygan, İl Müdürleri ile vatandaşlar katıldı.