Hatay'ın Vazgeçilmezi Pamuk toplantısı

 Hatay Valisi Mehmet Celalettin Lekesiz, kentte 5 bin 100 ailenin ekmek yediği, yılda 300-400 milyon lira gelir sağlanan pamuk sektörünün sorunlarının çözümü için çalıştıklarını belirtti.
Hatay'ın Vazgeçilmezi Pamuk toplantısı
 Lekesiz, valilik salonunda düzenlenen ''Hatay'ın Vazgeçilmezi Pamuk'' toplantısında yaptığı konuşmada, hazırladıkları Hatay İli Tarım ve Kırsal Kalkınma Strateji Planı'nda pamuğun ekim alanlarının artırılması ve gelecekte kent için marka haline gelebilmesi için yapılacak çalışmalara yer verdiklerini söyledi.
     Pamuk sektöründe en önemli konuların başında hasadın geldiğini vurgulayan Lekesiz, en az kayıpla bu hasadın yapılması gerektiğini kaydetti.
     Pamuğun elle toplanmasından vazgeçilip artık mekanizasyona geçilmesi gerektiğini vurgulayan Lekesiz, ''Elle toplama bilinçsiz bir şekilde yapılıyor. Pamuğun kirlenmesi nedeniyle kalite de düşüyor. Bu nedenle Hatay için vazgeçilmez bir ürün olan pamuğun artık makineyle toplanması şart. Bunun için de ekimde makineyle hasatta uygun çeşitlerin tercih edilmesi gerekiyor.
     Kentte 5 bin 100 ailenin ekmek yediği, 300-400 milyon lira gelir sağlanan pamuk sektöründeki sorunların çözümü için çalışıyoruz. Bu kapsamda artık üreticilerin makineyle hasadı tercih etmeye başlaması lazım. Bu sayede üründe meydana gelen kayıpların önüne geçilebilir'' diye konuştu.
     Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdür Vekili Abdulsettar Bayram da Hatay'da geçen yıl verilerine göre 460 bin dekar alanda pamuk ekiminin yapıldığını ve 232 bin ton ürün alındığını bildirdi.
     Türkiye'nin pamuk üretiminin yüzde 10'unun Hatay'dan yapıldığına değinen Bayram, kentin Şanlıurfa ve Adana'dan sonra üretimde üçüncü sırada yer aldığını söyledi.
     Gazetecilerin, kentte son zamanlarda meydana gelen yağışların pamuk ekimine etkisiyle ilgili sorusuna Bayram, ''Hatay'da pamuk ekimi nisan, mayıs aylarında yapılıyor. Ovada bulunan suyun o döneme kadar çekileceğini düşünüyoruz. Bu nedenle de pamuk ekiminin yapılacağı alanlarda herhangi bir zarar meydana gelmeyecek. Ancak, ovada ekili olan buğday alanlarında kök hastalıklar olabilir'' dedi.