Ugandalı bakanlar İskenderun'da

 Körfez İskenderun Sanayici ve İşadamları Derneği'nin (KİSİAD) davetlisi olarak Hatay'ın İskenderun ilçesine gelen Ugandalı bakan ve milletvekillerinden oluşan heyet, işadamları ile bir araya gelerek, ülkelerine yatırım çağrısında bulundu.
Ugandalı bakanlar İskenderun'da
Uganda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Bright Ruvamirwama, İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası (İTSO) Meclis Salonu'nda düzenlenen bilgilendirme toplantısında yaptığı konuşmada, Uganda'nın fırsatlar ülkesi olduğunu belirtti.
     Uganda halkının yüzde 73'ünün tarımla uğraştığını kaydeden Ruvamirwama, ''Uganda'da hava ne kıştır ne de yaz. Genellikle hava yağmurlu olur ardından güneş açar. Bu iklim topraklarımızı çok verimli kılıyor. Uganda ihracatının yüzde 60'ını tarım oluşturuyor'' dedi.
     Ruvamirwama, Uganda hükümeti olarak 5 yıllık bir tarım planı oluşturduklarını belirterek, şöyle devam etti:
     ''Ülkemize gelerek yatırım yapacak tüm Türk işadamlarına kapımız açık. Gelsinler birlikte hareket edelim. Onları en iyi şekilde karşılarız ve gerekli tüm desteği veririz. Bizim en çok ihraç ettiğimiz ürünlerin başında kahve, kakao, çay ve pamuk geliyor. Hayvancılığa da büyük önem veriyoruz. Ülkemizde 12,8 milyon inek, 2,4 milyon keçi, 5 milyon koyun, 50 milyon tavuk var. Etin kilosu 2 dolar. Ülkemizde tarım konusunda bu alanlarda yatırımcılara ihtiyaç var.''
     Uganda Ticaret Bakanı David Wakikona ise Uganda'nın nüfusunun 32 milyon olduğunu belirterek, ''Uganda'da kişi başına düşen milli gelir 500 dolar. Bizler buraya iki ülke arasında kültürel, sosyal, ekonomik ve ticari bağları güçlendirmek için geldik. Ülkemizde yatırım yapmak isteyen işadamlarına kolaylıklar gösteriyoruz'' dedi. 
 
      Wakikona, Uganda'da 15 milyon ton kakao üretildiğini ancak fabrika olmadığı için Avrupa'ya ihraç ettiklerini belirterek, ülkede ciddi anlamda fabrikaya ihtiyaç duyduklarını söyledi.
     Uganda Etik Dürüstlük ve Ahlak Bakanı Simon Lokodo ise, Türkleri her zaman dost olarak gördüklerini belirterek, ''Türkiye'ye son dört yılda 3 defa geldim. Türk insanı çok kalpten hareket ediyor. Ülkemizde açılan Türk okulları sayesinde çocuklarımız iyi bir eğitim alıyor. Sosyal ve ahlaki yönden son derece güzel yetişiyor'' dedi.
     Uganda'da açılan Türk okulları sayesinde Türk insanını daha iyi tanıdıklarını belirten Lokodo, bu okulların açılmasına vesile olanlara teşekkür etti.
     KİSİAD Başkanı Tamer Eker ise işadamlarının artık dünyaya açılması gerektiğini ifade ederek, Uganda'da yeni iş bağlantıları oluşturmak için çalışma yaptıklarını kaydetti.
     Düzenlenen toplantıya İskenderun Kaymakamı Ali İhsan Su, AK Parti Hatay Milletvekili Orhan Karasayar, İTSO Meclis Başkanı Mehmet Binbay, İTSO Başkanvekili Bülent Seküçoğlu, Uganda Arazi Bakanı Achieng Sarah, Jinya Milletvekili Grace Moses Baryeko, Bududa Milletvekili Khaiza Sustine, Uganda Çevre Düzenleme Kurulu Başkanı Tom Okurrut, Uganda'nın Başkenti Kampala'nın Belediye Başkanı Erias Lukwago ve Nkumba Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Paul Mugambi katıldı.
Ugandalı bakanlar İskenderun'da haberi 06 Ekim 2011 00:00 tarihinde firmarehberim.com kaynak gösterilerek Yerel kategorisine Hatay tarafından  91630 kişi tarafından okunmuş 0 kişi tarafından beğenilip 0 kişi tarafından da beğenilmemiştir.

Hatay Firma Rehberi Firmanı Ücretsiz Ekle
Hatay Temsilcimiz olun Ek Geliriniz Olsun
Hatay Radyoları Canlı Radyo Dinle
Hatay İlanları Ücretsiz İlan Ekle
Hatay Yemek Tariflerini Ekle
Hatay Tvlerini Canlı İzle