Eski Başbakan Davutoğlu Darbe Komisyonuna bilgi verdi

ANKARA (İHA) – TBMM 15 Temmuz Darbe Komisyonuna yazılı olarak bilgi veren eski Başbakan ve AK Parti Konya Milletvekili Ahmet Davutoğlu, “Sayın Başbakanımızla yaptığımız bu değerlendirme neticesinde ve talimatı doğrultusunda BM Genel Kuruluna katılmak üzere ABD’de bulunduğum sırada Gülen’le bir görüşme gerçekleştirdim” dedi.
Eski Başbakan Davutoğlu Darbe Komisyonuna bilgi verdi
Davutoğlu, TBMM 15 Temmuz Darbe Komisyonuna yazılı olarak bilgi verdi. Davutoğlu, MİT Müsteşarı Hakan Fidan’ın ifadeye çağrılmasına ilişkin olarak, “Yıllarca vesayetle mücadele eden Sayın Başbakanımız ve hükümetimiz, bu cüretkar girişimi vesayetin yeni bir türü olarak değerlendirmiş ve kesin bir kararlılıkla karşı durmuştur. MİT Müsteşarı Sayın Fidan, savcılık çağrısının ardından Sayın Başbakanımıza bilgi vermek için aradığında hasbelkader Sayın Başbakanımız ile birlikte aynı arabada İstanbul’da muhterem vaizlerimizden İbrahim Subaşı’nın cenazesinden Ankara’ya dönmek üzere havaalanına gidiyorduk. Sayın Başbakanımız, bu hamleyi yargı bürokrasisinin iktidara siyaset dayatması olarak değerlendirerek, son derece kararlı bir tutumla kesinlikle ifade vermeye gitmemesi talimatını verdi. Hemen ertesi gün sabah verdiğim bir mülakat aracılığıyla ben de aynı kararlı tavrı kamuoyu ile paylaştım. MİT Müsteşarı Sayın Hakan Fidan’ın gerek dış istihbarat, gerek MİT’in araç ve zihniyet açısından çağdaşlaştırılması yönünde çok başarılı hizmetler yürüttüğünün, bu çalışmalar dolayısıyla hedef alındığının ve bu çalışmaların başarıya ulaşmasının devletimiz ve milletimiz için büyük önem taşıdığının altını çizdim. Bu olay, o döneme kadar daha çok dini cemaat ve sivil toplum hareketi olma nitelikleriyle öne çıkan bu yapının gerçek niteliği ve hedefleri konusundaki soru işaretlerini pekiştirdi” ifadelerini kullandı.
Fetullah Gülen ile görüşmesine ilişkin olarak ise Davutoğlu, “Bu çerçevede 2013 BM Genel Kurulu toplantısına seyahatim öncesinde Başbakanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ile yaptığımız değerlendirmede, bu yapının gittikçe artan bir şekilde Türkiye karşıtı çevrelerce kullanılmaya müsait hale gelmesi hasebiyle Gülen’in daha önce yapılan çağrılar çerçevesinde Türkiye’ye getirilerek kontrol altına alınmasının gerekli olduğu kanaatine vardık. Sayın Başbakanımızla yaptığımız bu değerlendirme neticesinde ve talimatı doğrultusunda BM Genel Kuruluna katılmak üzere ABD’de bulunduğum sırada Gülen’le bir görüşme gerçekleştirdim. Gülen ile Eylül 2013’te gerçekleştirdiğim görüşme kişisel bir tercih sonucunda veya bir yakınlık gösterisi mahiyetinde şahsi bir ziyaret olmayıp, Başbakanımız Sayın Erdoğan’ın bilgisi ve izni doğrultusunda, 7 Şubat sonrasında söz konusu yapı mensuplarının o döneme kadar düşündüğümüz bir sivil toplum örgütü olmanın ötesinde, devlet iradesinden bağımsız ve devlet hiyerarşisi dışında bir yapılanma içerisinde olduğu kanaatimizin oluşması üzerine muhatabına somut mesajları doğrudan iletmek amacına matuftu. Bu görüşmede Sayın Başbakanımızla gerçekleştirdiğimiz istişare çerçevesinde açık bir şekilde gerekli uyarılarda bulundum. Ülkemize dönüşümde bu görüşmeyi ve edindiğim intibayı Sayın Başbakanımıza aktardım. Bu çerçevede kendisini samimi görmediğimi, zaman kazanmaya çalışır bir intiba verdiğini ve bu kritik süreçte dikkatli olmamız gerektiğini ifade ettim” dedi.
Rus uçağının düşürülmesinden de bahseden Davutoğlu, şunları kaydetti:
“Talimatını verdiğim angajman kuralları Rusya dahil hiçbir ülkeyi hedef almamıştır, ancak aynı angajman kuralları hangi ülkeden olursa olsun savaş şartlarındaki bir ülkeden hava sahamızı ihlal eden bütün hava araçlarını kapsamıştır. Bu olayda uçağı düşüren pilotun FETÖ/PDY ile irtibatlı olup olmadığı hususuna gelince, angajman kuralları konusunda talimat veren bir Başbakanın, Genelkurmay Başkanı ya da Hava Kuvvetleri Komutanının bu angajman kurallarının hangi askerimiz tarafından nerede ve ne zaman uygulanacağı konusunu öngörmesi mümkün değildir. Çünkü ihlalin nasıl ve ne zaman gerçekleşeceği bilinemez. Esasen angajman kurallarına ilişkin talimatın tarafımdan verildiğine ilişkin açıklamayı yapma nedenlerinden birisi de Sayın Genelkurmay Başkanımızın haklı bir gerekçe ve kaygı ile uçağın düşürülmesine ilişkin spekülasyonların görev yapmakta olan TSK mensuplarının angajman kurallarını yerine getirirken tereddüt göstermeleri sonucunu doğurabileceğini iletmesidir.”
Eski Başbakan Davutoğlu Darbe Komisyonuna bilgi verdi haberi 12 Ocak 2017 13:13 tarihinde firmarehberim.com kaynak gösterilerek Politika kategorisine Ankara muhabirimiz Erkan Mutlu İnan adına  tarafından  220 kişi tarafından okunmuş 0 kişi tarafından beğenilip 0 kişi tarafından da beğenilmemiştir.

Ankara Firma Rehberi Firmanı Ücretsiz Ekle
Ankara Temsilcimiz olun Ek Geliriniz Olsun
Ankara Radyoları Canlı Radyo Dinle
Ankara İlanları Ücretsiz İlan Ekle
Ankara Yemek Tariflerini Ekle
Beğendiniz mi?
Okunma
Kategori
Şehir
MHP’den CHP’ye bayram ziyareti

MHP Genel Başkan Yardımcısı Emin Haluk Ayhan başkanlığındaki MHP heyeti, CHP’ye bayram ziyaretinde bulundu.

26 Haziran 2017 14:53
İstinafla yargı hızlandı

Bölge Adliye ve Bölge İdare Mahkemelerinin 20 Temmuz 2016 tarihinde yürürlüğe girmesi ile birlikte yargılamalar kısa sürede tamamlanmaya başladı. İstinaf mahkemelerinde verilen kararların büyük çoğunluğu Yargıtay ve Danıştaya gitmeden kesinleşti.

26 Haziran 2017 14:12
(Tekrar) CHP’den MHP’ye bayram ziyareti

CHP heyeti, MHP’ye bayram ziyaretinde bulundu.

26 Haziran 2017 13:54
Balık tutmak için gölete giden 2 genç hayatını kaybetti

Ankara’da balık tutmak için gittikleri gölette suya düşen genç ile onu kurtarmak isteyen arkadaşı boğularak hayatını kaybetti.

26 Haziran 2017 13:50
Bakan Bozdağ’dan Enis Berberoğlu ile ilgili iddiaya sert tepki

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, tutuklu bulunan CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu için Maltepe Cezaevi’nde bir gün önce hazırlık yapıldığı iddiasını çok sert dille yalanladı.

26 Haziran 2017 13:45
Erzincan’da hava destekli operasyon

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), Erzincan’ın Kemah ilçesinde icra edilen hava destekli operasyonda güvenlik güçlerine saldırı hazırlığında olduğu tespit edilen 4 teröristin öldürüldüğünü açıkladı.

26 Haziran 2017 13:41
CHP’den MHP’ye bayram ziyareti

CHP heyeti, MHP’ye bayram ziyaretinde bulundu.

26 Haziran 2017 13:07
AK Parti’de bayramlaşma

HÜDAPAR, SP, BBP, DSP ve DP, AK Parti’ye bayram ziyaretinde bulundu.

26 Haziran 2017 13:05
Yenimahalle’de 310 girişimci iş kapısını araladı

Yenimahalle Belediyesinin KOSGEB ve İŞKUR’la yaptığı protokoller çerçevesinde verdiği uygulamalı girişimcilik eğitimlerinde şuana kadar 310 girişimci mezun oldu.

26 Haziran 2017 12:45
Keçiören Belediyesi Bağlumspor Kulübü’nden madalya rekoru

Keçiören Belediyesi Bağlumspor, Türkiye Wushu Federasyonunun düzenlediği Türkiye Kata ve Kumite Şampiyonası’nda 41 madalya kazanarak büyük bir başarıya imza attı.

26 Haziran 2017 12:40
TSK, sınırda bin 183 kişinin yakalandığını açıkladı

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), çeşitli ülkelerden Türkiye’ye yasa dışı yollarla geçmeye çalışan bin 121, Türkiye’den çeşitli ülkelere geçmeye çalışan 62 kişi olmak üzere toplam bin 183 kişinin sınırda yakalandığını açıkladı.

25 Haziran 2017 14:36
Orgeneral Akar ve kuvvet komutanları, Siirt’te asker ve güvenlik korucularıyla bayramlaştı

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar ve kuvvet komutanları, Siirt 3. Komando Tugayında asker ve güvenlik korucularının bayramını kutladı. Ardından terörle mücadelede yaralanan güvenlik korucularına geçmiş olsun ziyaretinde bulunuldu.

25 Haziran 2017 18:06
Başkan Gökçek, Başkentlilere oyuncak dağıttı

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Ankara’nın çeşitli ilçelerinde kortej eşliğinde vatandaşlara oyuncaklar dağıtarak, bayramlaştı.

25 Haziran 2017 17:00
Yenimahalle’de 310 girişimci iş kapısını araladı

Yenimahalle Belediyesinin KOSGEB ve İŞKUR’la yaptığı protokoller çerçevesinde verdiği uygulamalı girişimcilik eğitimlerinde şuana kadar 310 girişimci mezun oldu.

26 Haziran 2017 12:45
Dışişleri Bakanlığından Pakistan’a başsağlığı mesajı

Dışişleri Bakanlığı, Pakistan’ın Bahavalpur şehrinde meydana gelen tanker kazasında hayatını kaybedenler için başsağlığı mesajı yayımladı.

25 Haziran 2017 15:28
MHP’den AK Parti’ye bayram ziyareti

MHP heyeti, Ramazan Bayramı dolayısıyla AK Parti’ye ziyarette bulundu.

26 Haziran 2017 11:01
Ankara’da arı sokan bir kişi hayatını kaybetti

Ankara’nın Çamlıdere ilçesinde arı sokması sonucu rahatsızlanan bir kişi kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti.

25 Haziran 2017 16:09
CHP’den MHP’ye bayram ziyareti

CHP heyeti, MHP’ye bayram ziyaretinde bulundu.

26 Haziran 2017 13:07
Şeker-İş Sendikasından obezite ile mücadele başlatan Sağlık Bakanlığına çağrı

Son yıllarda dünyada pek çok ülkenin obezite ile mücadelede sağlıksız yiyecek ve içeceklerin vergilendirme suretiyle tüketimini azaltmayı amaçladığını bildiren Gıda ve Şeker Sanayi İşçileri Sendikası (Şeker-İş), Sağlık Bakanlığına nişasta bazlı şekerin (NBŞ) kota artışına müdahale edilmesi çağrısında bulundu.

26 Haziran 2017 10:56
AK Parti’den CHP’ye bayram ziyareti

AK Parti heyeti, Ramazan Bayramı dolayısıyla ana muhalefet partisi CHP’ye ziyarette bulundu.

26 Haziran 2017 10:57