ANTAKYA’DA SABUN MÜZESİ GİRİŞİMİ

<SPAN style="FONT-SIZE: 12pt; FONT-FAMILY: 'Times New Roman'; mso-fareast-font-family: 'Times New Roman'; mso-ansi-language: TR; mso-fareast-language: TR; mso-bidi-language: AR-SA">Kültür ve Turizm Bakanlığının markakent projesi kapsamında kendini turizme endeksli gelişim planları yapan Hatay,<SPAN style="mso-spacerun: yes">  </SPAN>marka ürünlerinden biri olan defne sabununun yanı sıra Sabun Müzesi girişimini başlattı</SPAN>
ANTAKYA’DA SABUN MÜZESİ GİRİŞİMİ

Osmanlı İmparatorluğu döneminde 10 sabunhanesiyle dikkat çeken Antakya’da bir sabunhane 4 milyon dolar harcanmak suretiyle Savon Oteli olarak hizmete açılırken, halen kullanılmakta olan bir sabunhanenin şu günlerde Sabun Müzesi olarak turizme kazandırılması amaçlanıyor.

Antakya’da Sabun Müzesi açılmasına yönelik ön çalışmalar başlatan Kültür Bakanlığı Anıtlar ve Müzeler eski Genel Müdürü Kenan Yurttagül, Antakya’ya gelen ziyaretçilerin bir geceden fazla konaklamasını sağlamak amacıyla, Hatay’ın elinde bulundurduğu kültür zenginliğinin ortaya çıkarılması gerektiğini söyledi.

Antakya’nın acil bir kültürel eylem planına ihtiyaç olduğunu, eski Antakya kent dokusunun planlanarak pansiyonculuğun özendirilmesini, bu görevin, yerel yönetimler ve Kültür ve Turizm Bakanlığı ile sivil toplum kuruluşlarına düştüğünü belirten Yurttagül, “5 yıldızlı otellerin yapılması elbette olumlu girişimlerdir. Ancak ziyaretçilerin, havuzlu eski Antakya evlerini tercih edeceklerini, pansiyonculuğun Harbiye ve Samandağ’ında da özendirilmesi gerekmektedir” dedi.

Birbirinden bağımsız birçok iyi niyetli projenin planlandığını, ancak bunların ilgisizlik ve kaynakların doğru kullanılmamasından hayata geçemediğini belirten Yurttagül, sözkonusu projelerin toparlanması için vakıf kurma çalışmalarının devam ettiğini, bunun yanı sıra; Antakya Projeleri içerisinde yer alan ve sabunhane mevkiinde açılacak olan “Antakya Sabun Müzesi”nin tasarım ve restorasyon projelerinin hazırlandığını, ayrıca “Zeytinhane Müzesi” ile “Tarım Müzesi”nin (ekolojik park) planlandığını söyledi.

“Zeytinhane müzesi” için Altınözü’nde yer aradıklarını, “Tarım Müzesi”nin de (ekolojik park) Samandağ ile Amik Ovası’nda açılmasının planlandığını işaret eden Yurttagül,

“Zeytinhane ve Tarım Müzeleri’nin sadece bir müze olarak değil; gelen ziyaretçilerin bu mekanlarda konaklayarak üretime katılmalarını sağlamak istiyoruz. Kurulacak Antakya vakfı, Antakya ve çevresindeki kültürel zenginliklerinin ortaya çıkarılmasına katkıda bulunacağı gibi, kültürel ve tarihi mekanların sayıca artması ile ziyaretçiler de bir günden fazla kalmış olacaktır. Ekonomik açıdan Antakya ve çevresine katkı sağlayacağına inandığımız vakıf çalışması ayrıca, ‘Altın Defne Film Festivali’ ile Antakya ve civarındaki tarihi ve kültürel mekanlarda verilecek konserler ile bir ‘Müzik Festivali’ne de ev sahipliği yapacaktır. Hatay’ın tanıtımına önemli ölçüde katkı sunacağına inandığımız bu projelere Hataylıların destek vereceğini umarak, çalışmalarımızın aralıksız olarak devam ettiğini belirtmek isteriz” diye konuştu. Haber Merkezi - ANTAKYA

Beğendiniz mi?
Okunma
Kategori
Şehir
Sınıra askeri araç sevkiyatı devam ediyor

Askeri zırhlı araç konvoyu sınırın sıfır noktasında bulunan Hatay’ın Reyhanlı ilçesine ulaştı.

19 Eyl 2017 18:17
Hatay’da askeri araç sevkiyatı

Hatay’da askeri araç sevkiyatı devam ediyor. Sınır birliklerine gönderilmek üzere Ahmet Tor Kışlası’ndan yola çıkan askeri araçlar Kırıkhan Çevre Yolu’ndan geçerek sınır birliklerine doğru hareket etti.

19 Eyl 2017 17:19
(Düzeltme) TSK’nın sınıra sevkiyatı sürüyor

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Suriye sınır bölgesine askeri araç ve askeri personel taşıyan zırhlı araçların sevkiyatı sürüyor.

19 Eyl 2017 15:23
Hatay’da Gaziler Günü çeşitli etkinliklerle kutlandı

Gaziler Günü, Hatay’da çeşitli etkinliklerle kutlandı.

19 Eyl 2017 14:41
Dörtyol’da gaziler günü kutlandı

Hatay’ın Dörtyol ilçesinde gaziler günü törenle kutlandı.

19 Eyl 2017 11:44
Yüksekten düşen işçi hayatını kaybetti

Hatay’ın Payas ilçesinde faaliyet gösteren İskenderun Demir Çelik A.Ş. (İSDEMİR) fabrikasında yüksekten düşen işçi hayatını kaybetti.

19 Eyl 2017 09:03
Hatay’da Ahilik Haftası çeşitli etkinliklerle kutlandı

Ahilik Haftası, Hatay Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği tarafından düzenlenen çeşitli etkinliklerle kutlanıyor.

18 Eyl 2017 21:12
Sınıra askeri sevkiyat

Suriye sınırına askeri araç ve personel taşıyan zırhlı araçların sevkiyatı sürüyor. Kırklareli’den 27 vagonla yola çıkan çok sayıda askeri araç İskenderun Garı’na ulaştı.

18 Eyl 2017 21:01
Suriye sınırına askeri araç sevkıyatı sürüyor

Suriye sınır bölgesine askeri araç ve askeri personel taşıyan zırhlı araçların sevkıyatı devam ediyor.

18 Eyl 2017 15:16
Balık semt pazarı açılışında balık ekmek izdihamı

Hatay’ın İskenderun ilçesinde belediye tarafından şehir merkezine yaptırılan yeni balık semt pazarı düzenlenen törenle açıldı. Balıkçı esnafı tarafından açılışa özel dağıtılan balık ekmek ikramında izdiham yaşandı.

18 Eyl 2017 14:41
SGK'dan mükelleflere plaket

  Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Hatay İl Müdürlüğü 2011 yılında istihdama katkı sağlayan ve sorumluluklarını yerine getirme konusunda başarılı olan mükelleflere, plaket verdi.

18 Mayıs 2012 00:00
ERZİN E İSOS TERMAL SAĞLIK MERKEZİ

Erzin ilçesinde tarihinin en büyük yatırımı gerçekleşiyor. Jeotermal Enerji Kaynakları Araştırma ve Değerlendirme Vakfı Başkanı Mehmet Ali Doğan başkanlığında Doğan Gurup tarafından bölgemizin girişimci işadamlarının da ortaklığıyla gerçekleştirilecek olan yatırım ile Erzin Sağlık Turizminin başkenti konumuna gelecek.

24 Eyl 2012 00:00
Samandağ'da Evvel Temmuz Festivali başladı.

 Samandağ Evvel Temmuz festivali etkinlikleri kapsamında Samandağ Halkevleri ve Samandağ Kalkındırma Derneği'nin katkılarıyla satranç turnuvası düzenlendi.

10 Temmuz 2012 00:00
Vali Lekesiz Erzin'de incelemelerde bulundu

 Hatay Valisi Lekesiz, Erzin ilçesine bağlı Turunçlu ve Yeşiltepe köylerini ziyaret ederek incelemelerde bulundu.

10 Temmuz 2012 00:00
Galatasaray'ın milli futbolcusu Zan Hatay'da

 Galatasaraylı milli futbolcu Gökhan Zan, Antakya Belediye Başkanı Lütfü Savaş'ı ziyaret etti.

02 Temmuz 2012 00:00
Berber ve kuaförlerin sorunları tartışıldı

 Dörtyol'da berber ve kuaförlük yapan esnafın sorunları ve bu sorunların çözümleri düzenlenen bir toplantıda ele alındı.

11 Temmuz 2012 00:00
Proje ortaklığı hayat ortaklığına dönüştü

 Avrupa Birliği Bakanlığı tarafından finansal destek sağlanan Comenius Okul Ortaklıkları projelerinden birinde projenin grup liderlerinden Lamia Esen Barlas ve Polonyalı Tomasz Aleksader Wiszenko, okul ortaklığı projesini hayat ortaklığı projesine dönüştürerek evlendi.

14 Ağustos 2012 00:00
Başbakan Yardımcısı Atalay ın Hatay ziyareti

Atalay, Suriyelilerin kaldığı Reyhanlı'daki çadırkentte incelemelerde bulundu -Atalay: ''Türkiye'de bulunduğunuz müddetçe bütün ihtiyaçlarınızı karşılamak için büyük gayret sarfediyoruz''

12 Nisan 2012 00:00
Hatayspor Kulüp Başkanı Çinçin'e ziyaret

- Spor Toto 3. Lig 3. Grup'tan 2 Lig Beyaz Gruba yükselen Hatayspor Kulüp Başkanı Hikmet Çinçin, Kahramanmaraşspor'u 3. Ligden 2. Lig Beyaz Gruba taşıma başarısı gösteren Hataylı Teknik Direktör Bayram Tosyalı'yı makamında kabul etti.

30 Mayıs 2012 00:00
SURİYE'DE TÜRK TIR SÜRÜCÜSÜNÜN ÖLDÜRÜLMESİ

Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad yanlıları ile muhalifler arasında çıkan çatışmanın ortasında kalarak ölen tır sürücüsünün baba evinde yas var.

26 Ağustos 2011 00:00