OMUZ AĞRISINI CİDDİYE ALIN

Sürekli oturarak çalışmak, rüzgarda kalmak, ağır taşımak gibi günlük hayattaki rutin işlerin neden olduğu omuz ağrısı bazen cerrahi müdahaleye bile neden olabilecek sorunlardan kaynaklanabiliyor.
OMUZ AĞRISINI CİDDİYE ALIN

O muz ağrısının orta yaştaki her 5 kişiden birinde görüldüğünü söyleyen Anadolu Sağlık Merkezi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Prof. Dr. Ahmet Kıral, “Cerrahi girişimleri gündeme almadan önce ameliyatsız tedavi seçeneklerini gözden geçirmek gerekiyor“ dedi. Prof.Dr. Kıral  Omuz ağrılarından korunmak için düzenli omuz egzersizleri yapmanın yanı sıra yoga ve yüzmenin ağrı gidermede çok etkili olduğunu söyledi. Omuz ağrısı hemen herkesin şikayet ettiği bir sağlık sorunu iken bazı ağrılar daha ciddi hastalıkların habercisi olabiliyor. Omuz ağrısına yol açan çok sayıda neden olabileceğini söyleyen Anadolu Sağlık Merkezi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Prof. Dr. Ahmet Kıral, “Ağrıların bir kısmı omuz eklemine bağlı olabilirken bir kısmı da başka bir bölgeden yansıyor ya da  başka bir hastalığın habercisi olabilir” dedi. Omuz ağrılarının yüzde 60’ının döndürücü kılıfla ilgili hastalıklar olduğunu söyleyen Prof. Dr. Kıral, “Omzun kendi sorunlarından ya da diğer nedenlerle oluşan ağrılar sonucu hasta omzunu uzun süre hareketsiz bırakırsa, omuz hareketlerinin neredeyse tamamen kısıtlandığı ve ‘donmuş omuz’ diye nitelendirilen ağır bir tablo ortaya çıkabilir” dedi. Prof. Dr. Kıral bu sorunun aşamalarına göre fizik tedavi ya da ameliyat ile tedavi edilebileceğini sözlerine ekledi.  Omuz ağrılarının yaşın ilerlemesi ve yanlış hareketlerle günlük yaşamı altüst edecek kadar şiddetlenebileceğini vurgulayan Prof. Dr. Kıral, “Omuz ağrılarından korunmak için düzenli omuz egzersizleri yapın. Yoga ve yüzme omuz ağrılarını gidermek için faydalı sporlardır” diyerek yapılmaması gerekenleri şöyle sıraladi:  ·         Ağır paket ve yükler taşıyarak omzunuzu zorlamayın.  ·         Araç kullanırken camı açmayın.  ·         Uzun süre kollarınızı yukarıda tutmanıza yol açan çamaşır asma, perde asma, yüksek raflardan cisimler indirme gibi hareketlerden mümkün olduğunca kaçının.  ·         Çocuklarınızın okul sıralarında doğru oturmasına dikkat edin ve ağır okul çantaları taşımasına izin vermeyin.

OMUZ AĞRISINI CİDDİYE ALIN haberi 15 Kasım 2013 00:00 tarihinde firmarehberim.com kaynak gösterilerek Sağlık kategorisine Hatay tarafından  7090 kişi tarafından okunmuş 0 kişi tarafından beğenilip 0 kişi tarafından da beğenilmemiştir.

Hatay Firma Rehberi Firmanı Ücretsiz Ekle
Hatay Temsilcimiz olun Ek Geliriniz Olsun
Hatay Radyoları Canlı Radyo Dinle
Hatay İlanları Ücretsiz İlan Ekle
Hatay Yemek Tariflerini Ekle
Hatay Tvlerini Canlı İzle