Kıbrıs Girne Tandır Ekmeği Firmaları

Kıbrıs Girne Tandır Ekmeği mi arıyorsunuz? | Tandır Ekmeği Kıbrıs Girne firmaları. Toplam 16 adet firmanın, Adresi, Yol Tarifi, Telefonu ve İletişim Bilgileri listesi burada. Firmanızı Ücretsiz Eklemek veya tüm liste için tıklayınız...
Kıbrıs+Girne+Tandır+Ekmeği Firmanızı+Eklemek+İçin+Tıklayın!
Bizi Beğendiysen Sayfanda Paylaş ve Oy Ver!
Kıbrıs Girne Tandır Ekmeği Firmaları Girne Rehberi, Firmanı Ücretsiz EkleKıbrıs Girne Tandır Ekmeği Firmaları Girne Rehberi, Firmanı Ücretsiz Ekle51 0.0 | 0 Oy
Kıbrıs Girne Firmaları Talep, Öneri ve Şikayetlerinizi Bize Lütfen Bildirin!
Kıbrıs Girne Tandır Ekmeği Firmaları Alternatif Arama Seçenekleri
Girne Tandır Ekmeği sektöründe 16 adet firma bulunmaktadır, Tandır Ekmeği sektörü 25 Şubat 2020 Salı günü tarihi itibari ile 128860 kişi tarafından ziyaret edilmiştir.
Girne Tandır Ekmeği sektöründeki firmalara alternatif aramalarla da ulaşabilirsiniz:
İsim Sıralı Girne Tandır Ekmeği, En Popüler Girne Tandır Ekmeği, En Çok Aranan Girne Tandır Ekmeği, En Beğenilen Girne Tandır Ekmeği, En İyi Girne Tandır Ekmeği, En Yeni Girne Tandır Ekmeği, En Yakın Girne Tandır Ekmeği, En Güncel Girne Tandır Ekmeği, Girne Tandır Ekmeği Nerede?
Kıbrıs İli Girne İlçesindeki Adatepe Tandır Ekmeği, Aşağıdikmen Tandır Ekmeği, Aşağıgirne Tandır Ekmeği, Başpınar Tandır Ekmeği, Çağlayan Tandır Ekmeği, Çatalköy Tandır Ekmeği, Denizkızı Tandır Ekmeği, Esentepe Tandır Ekmeği, Girne Tandır Ekmeği, Kocatepe Tandır Ekmeği, Sakarya Tandır Ekmeği, Tınaztepe Tandır Ekmeği, Türk Tandır Ekmeği, Yavuzlar Tandır Ekmeği, Yayla Tandır Ekmeği, Yeşliova Tandır Ekmeği, Yukarıdikmen Tandır Ekmeği, Yukarıgirne Tandır Ekmeği, Zeytinlik Tandır Ekmeği mahallerindeki Tandır Ekmeği sektöründeki Firmalara sayfamızdan ulaşabilirsiniz.
Kıbrıs Girne Tandır Ekmeği Hakkında Detaylı Açıklama

Tandır ekmeği Ortadoğu ve Asya'da sıklıkla yenen, ince ve oldukça gevrek bir çeşit ekmektir. Yerde açılan ve etrafı çamurla sıvanmış bir çukurun içinde pişirilir. Yufka gibi, oklava ile bir buçuk santim kalınlığında açılır. Üzerine un, susam ve su serpilir. Bu bir nevi bulamaçtır.

Kürtlerin, Fasların, Arapların, Azerilerin genel kültürünü yansıtan tandır ekmeği veya nanê tenûrê, asırlardır insanların sofrasındaki mümtaz yerini muhafaza ediyor.

Sanayi tipi fırınların gelişmesi, kent kültürünün kırsalda da etkili olmasıyla geçmişe oranla daha az üretilen tandır ekmeği, hem kokusu ve lezzetiyle hem de farklı görünümüyle diğer ekmek türlerinden daha imtiyazlı bir yere sahip.

Kırsal kesimlerde sac ekmeğinin de yaygın olarak pişirildiği bilinse de özellikle tandırlarda pişen ekmek, sulu yemeklere bandırılması ve geç bayatlaması dolayısıyla daha fazla rağbet görüyor.

Yerde açılan ve etrafı çamurla sıvanmış bir çukur veya toprağın üzerinde kubbe şeklinde yine çamurla sıvazlanarak yapılan fırında pişirilen ekmeğin hamuru da özel olarak hazırlanıyor.