Kıbrıs Oruk İçli Köfte Firmaları

Kıbrıs Oruk İçli Köfte - Oruk İçli Köfte Kıbrıs firmaları 6 adet firmanın, Adresi, Yol Tarifi, Telefonu ve İletişim Bilgileri listesi burada. Firmanızı Ücretsiz Eklemek veya tüm liste için tıklayınız...
Kıbrıs+Oruk+İçli+Köfte Firmanızı+Eklemek+İçin+Tıklayın!
Bizi Beğendiysen Sayfanda Paylaş ve Oy Ver!
Kıbrıs Oruk İçli Köfte Firmaları Kıbrıs Rehberi, Firmanı Ücretsiz EkleKıbrıs Oruk İçli Köfte Firmaları Kıbrıs Rehberi, Firmanı Ücretsiz Ekle51 0.0 | 0 Oy
Kıbrıs Firmaları Talep, Öneri ve Şikayetlerinizi Bize Lütfen Bildirin!
Kıbrıs Oruk İçli Köfte Firmaları Alternatif Arama Seçenekleri
Kıbrıs Oruk İçli Köfte sektöründe 6 adet firma bulunmaktadır, Oruk İçli Köfte sektörü 29 Ocak 2020 Çarşamba günü tarihi itibari ile 22503 kişi tarafından ziyaret edilmiştir.
Kıbrıs Oruk İçli Köfte sektöründeki firmalara alternatif aramalarla da ulaşabilirsiniz:
İsim Sıralı Kıbrıs Oruk İçli Köfte, En Popüler Kıbrıs Oruk İçli Köfte, En Çok Aranan Kıbrıs Oruk İçli Köfte, En Beğenilen Kıbrıs Oruk İçli Köfte, En İyi Kıbrıs Oruk İçli Köfte, En Yeni Kıbrıs Oruk İçli Köfte, En Yakın Kıbrıs Oruk İçli Köfte, En Güncel Kıbrıs Oruk İçli Köfte, Kıbrıs Oruk İçli Köfte Nerede?
Kıbrıs İlindeki Gazimağusa Oruk İçli Köfte, Girne Oruk İçli Köfte, Güzelyurt Oruk İçli Köfte, İskele Oruk İçli Köfte, Kıbrıs Merkez Oruk İçli Köfte, Lefkoşa Oruk İçli Köfte ilçelerindeki Oruk İçli Köfte sektorundeki Firmalara sayfamızdan ulaşabilirsiniz.
Kıbrıs Oruk İçli Köfte Hakkında Detaylı Açıklama

İçli köfte diğer adıyla Oruk, Arap mutfağından (Suriye, Lübnan, Ürdün, Irak, Mısır) Türk mutfağına giren bulgurun hamur haline getirilerek içinin doldurulması suretiyle yapılan bir yemektir. Aslen Levant mutfağına ait olan bu yemeğe Kibbe ve bazı yörelerde dolgulu köfte da deniliyor. İçli köfte, iki türlü hazırlanır. Bunlardan birincisi haşlama usulüdür.Diğeride kızgın yağda kızartma işlemidir.

Türk mutfağında içli köfte olarak bilinen bu yemek daha çok Mardin, Adana, Adıyaman, Kahramanmaraş , Gaziantep, Şanlıurfa, Diyarbakır, Osmaniye, Hatay, Malatya, Elazığ, Tunceli yörelerinde yapılmaktadır.

Köftenin içi yörelere göre kıyma veya kuyruk yağı içerebilir. İç harcı soğan, baharat ve isteğe göre ceviz içi ile desteklenir. Kimi yerlerde yuvarlak, kimi yerlerde oval biçimde şekil verilir.

İçli köfte eskiden evlerde ve genellikle bayram gibi özel günlerde yapılsa da günümüzde hemen hemen geleneksel mutfağı bulunan tüm restoranlarda mevcuttur.