Tunceli Oruk İçli Köfte Firmaları

Tunceli Oruk İçli Köfte - Oruk İçli Köfte Tunceli firmaları 6 adet firmanın, Adresi, Yol Tarifi, Telefonu ve İletişim Bilgileri listesi burada. Firmanızı Ücretsiz Eklemek veya tüm liste için tıklayınız...
Tunceli+Oruk+İçli+Köfte Firmanızı+Eklemek+İçin+Tıklayın!
Bizi Beğendiysen Sayfanda Paylaş ve Oy Ver!
Tunceli Oruk İçli Köfte Firmaları Tunceli Rehberi, Firmanı Ücretsiz EkleTunceli Oruk İçli Köfte Firmaları Tunceli Rehberi, Firmanı Ücretsiz Ekle51 2.0 | 2 Oy
Tunceli Firmaları Talep, Öneri ve Şikayetlerinizi Bize Lütfen Bildirin!
Tunceli Oruk İçli Köfte Firmaları Alternatif Arama Seçenekleri
Tunceli Oruk İçli Köfte sektöründe 6 adet firma bulunmaktadır, Oruk İçli Köfte sektörü 29 Ocak 2020 Çarşamba günü tarihi itibari ile 22510 kişi tarafından ziyaret edilmiştir.
Tunceli Oruk İçli Köfte sektöründeki firmalara alternatif aramalarla da ulaşabilirsiniz:
İsim Sıralı Tunceli Oruk İçli Köfte, En Popüler Tunceli Oruk İçli Köfte, En Çok Aranan Tunceli Oruk İçli Köfte, En Beğenilen Tunceli Oruk İçli Köfte, En İyi Tunceli Oruk İçli Köfte, En Yeni Tunceli Oruk İçli Köfte, En Yakın Tunceli Oruk İçli Köfte, En Güncel Tunceli Oruk İçli Köfte, Tunceli Oruk İçli Köfte Nerede?
Tunceli İlindeki Çemişgezek Oruk İçli Köfte, Hozat Oruk İçli Köfte, Mazgirt Oruk İçli Köfte, Merkez Oruk İçli Köfte, Nazımiye Oruk İçli Köfte, Ovacık Oruk İçli Köfte, Pertek Oruk İçli Köfte, Pülümür Oruk İçli Köfte, Tunceli Merkez Oruk İçli Köfte ilçelerindeki Oruk İçli Köfte sektorundeki Firmalara sayfamızdan ulaşabilirsiniz.
Tunceli Oruk İçli Köfte Hakkında Detaylı Açıklama

İçli köfte diğer adıyla Oruk, Arap mutfağından (Suriye, Lübnan, Ürdün, Irak, Mısır) Türk mutfağına giren bulgurun hamur haline getirilerek içinin doldurulması suretiyle yapılan bir yemektir. Aslen Levant mutfağına ait olan bu yemeğe Kibbe ve bazı yörelerde dolgulu köfte da deniliyor. İçli köfte, iki türlü hazırlanır. Bunlardan birincisi haşlama usulüdür.Diğeride kızgın yağda kızartma işlemidir.

Türk mutfağında içli köfte olarak bilinen bu yemek daha çok Mardin, Adana, Adıyaman, Kahramanmaraş , Gaziantep, Şanlıurfa, Diyarbakır, Osmaniye, Hatay, Malatya, Elazığ, Tunceli yörelerinde yapılmaktadır.

Köftenin içi yörelere göre kıyma veya kuyruk yağı içerebilir. İç harcı soğan, baharat ve isteğe göre ceviz içi ile desteklenir. Kimi yerlerde yuvarlak, kimi yerlerde oval biçimde şekil verilir.

İçli köfte eskiden evlerde ve genellikle bayram gibi özel günlerde yapılsa da günümüzde hemen hemen geleneksel mutfağı bulunan tüm restoranlarda mevcuttur.